Stálice české hudební scény Láďa Křížek zahájil letošní ročník Try and Play, která se od čtvrtka do neděle konala v Městských sadech v Kraslicích. Pořádají ji již tradičně místní křesťané, které umělec přijel pozdravit a potěšil je i další návštěvníky akustickým koncertem s kytaristy Tomášem Krauzem a Radkem Krocem. Více v rozhovoru s Láďou Křížkem.

Try and Play je částečně křesťanská akce, z další části zábavná, plná hudby a nechybí ani bohoslužby. Jak vnímáte lidi, jako je František Hanzlíček, kteří tyto akce pro veřejnost, kdy výstup je zdarma a v podstatě se vše děje a koná dobrovolně, pořádají?

František je typický patron. To jsou vzácní lidé, kteří myslí ze srdce. On se raduje ze života, plodí další plodné věci. A přesně o tom je Try and Play. František je podobný vyslanec jako já. My věřící lidi jdeme mezi nevěřící a do nevěřícího prostoru a snažíme se zachytit ty lidi, kteří v sobě nosí pocit, že něco není dobře. Stáli tady lidi, kteří nejsou spokojení s tím, co se v jejich nitru děje. Lidi se bojí mluvit o tom, co je bolí, co je trápí, a tyto zčásti křesťanské akce slouží k tomu, aby lidé přišli mezi křesťany a otevřeli srdce a dozvěděli se jednu úžasnou novinu, že existuje cesta ke svobodě a štěstí.

Říkal jste, že Kreyson chystá novou desku. Na co se tedy vaši fanoušci mohou těšit?

Nová deska bude o tom patriotismu, ne nezdravým nacionalismu, jak ho mnoho lidí rádo nazývá. Bude vypovídat o hrdosti na to, že jsme Češi, Moravané, že jsme se tady narodili. Cítím to tak, jak jdu životem. Když jsem byl mladý, tak jsem lítal po světě, a jak stárnu, mám čím dál více rád místa, kde jsem vyrostl, tedy doma.

Jak bude vypadat vaše léto?

V současné době stavím své studio, do čehož věnuji veškerou svou energii, stejně jako do vystupování a mých vnoučat. Těšíme se na studio, na nové zázemí a až začneme chystat právě novou desku. Na nějakou velkou dovolenou ani nepomýšlím, to cestování není pro mě.