Ředitelka MKS Petra Šístková navíc v rozhovoru prozradila, co se v Habartově chystá v rámci kulturního léta i začátkem nového školního roku.

Co si mají lidé představit pod názvem kulturní léto? Na co se mohou těšit?

Kulturní léto letos pořádáme v Habartově podruhé. Pátek 18. července bude věnován folku, na sobotu 19. července je odpoledne nachystán program pro děti a následovat bude rockový večer. Folk a rock za muzeem už jsme realizovali v loňském roce, letos vystoupí 11 různých kapel a písničkářů. Pro děti pak bude připraveno oblíbené divadlo Viktora Braunreitera, malování na obličej nebo maskování zranění. Chybět nebude skákací hrad a vystoupí také dětská folková kapela. Na toto odpoledne – Divadlo za muzeem – jsme získali příspěvek z rozpočtu Karlovarského kraje. Ještě o víkend dřív jsme ale připravili novinku a tou je letní kino.

Není náročné promítání v letním kině připravit? Co všechno to obnáší?

Moderní projektor máme svůj vlastní, běžně ho využíváme v klasickém kině. Bylo tedy potřeba pronajmout plátno a zvukovou aparaturu. Pro případ nějakých přeháněk jsme si zapůjčili také dva velké párty stany, bude tu občerstvení. Jinak bude za muzeem k sezení pár lavic, ale spíš bychom se raději přidrželi klasické podoby letního kina – tedy že si každý pod sebe na sezení vezme deku… a je to!

Jaké filmy se budou v kině promítat?

Pro diváky jsme připravili celkem tři filmové večery, každý v jiném stylu. Páteční westernový večer mohou strávit s Limonádovým Joe a Nespoutaným Djangem. Gangsterská sobota přinese snímky Pulp Fiction a Čtyři vraždy stačí, drahoušku. V neděli promítneme muzikál Mamma Mia, aby se navodila ta správná letní atmosféra. Tak uvidíme, jaký to u lidí bude mít ohlas.

Funguje přes léto i četnické muzeum a infocentrum?

Ano, knihovna, muzeum i infocentrum fungují v normálním režimu. I do Habartova totiž zavítají turisté a někdy tu bývá docela cvrkot. Zajímají se hlavně o jezero Medard nebo rekreační zónu Boden a samozřejmě o naše muzeum, které je svou tematikou unikátní.

Jak je to s návštěvami cizinců? Jste na ně připraveni?

Samozřejmě. Zrovna konkrétně v Muzeu bezpečnostních sborů funguje takzvaný audioguide – elektronický průvodce, kde je výklad nahrán v cizích jazycích a také ve znakové řeči. Každou druhou sobotu v měsíci jsou v muzeu prohlídky s odborným výkladem a četníkem v dobové uniformě.

A co se v MKS chystá na další rok?

Na září chystáme oslavy 5. výročí znovuotevření objektu knihovny. Konkrétní plány se teprve rodí, ale kdyby se vše vydařilo tak jako letošní Hry bez hranic, byla by to paráda!