Noc s Andersenem se v loketské knihovně konala už podvanácté. Projekt má za cíl podpořit malé čtenáře za použití metody osobního vzoru. „V rodině, kde čtou rodiče, nemají děti závažné problémy se čtením," říká pražský psycholog Václav Mertin.

Akce se koná vždy na výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Každá knihovna si organizuje svou Noc s Andersenem sama. Je tedy pouze na ní, zda se projektu zúčastní, nebo ne. Loketská knihovna se do projektu aktivně zapojuje již od roku 2004.

Během páteční noci čtenáři tedy putovali z království Libránie ke kouzelnému stromu Pohádkovníku Andersenovu, na jehož větve pověsili svá přání. Poté se vypravili na hrad Loket, kde okusili středověkou večeři v hradní jídelně. Zachránili také strašidlo Zbyška. Poté se vrátili zpět do Libránie, kde si před půlnocí rozměnili své nastřádané body za libriony, které pak utratili na půlnočním trhu. A ráno už se probudili v knihovně.

A co vlastně děti v současnosti nejčastěji čtou? Dávají přednost komiksům, fantasy a dobrodružným knížkám. „Nejčastěji si vybírají knížky podle ilustrací a tloušťky," říká vedoucí dětského oddělení loketské knihovny Klára Rozsypalová.