Po dvouleté přestávce ožije přírodní amfiteátr v Lokti operami. Na scénu se vrátí Rusalka, Carmina Burana či Nabucco. Pro příznivce tohoto žánru je to dobrá zpráva, neboť je čeká unikátní zážitek, umocněný nádhernou kulisou středověkého hradu.

„Ekonomická situace našich sponzorů není dobrá, ale jubilejní ročník Loketského léta se prostě musí uskutečnit,“ řekl producent Jan Ježek. Jak dále pokračoval, museli se omezit a sáhnout pouze k nejoblíbenějším titulům. „Chtěli jsme i Aidu, ale bohužel,“ dodal Ježek. I tak ale bude nabídka opravdu pestrá. Řada doprovodných koncertů se uskuteční na nádvoří loketského hradu a v kostele svatého Václava. Starosta Lokte souhlasí, že sponzoři šetří. „Chceme festival rozvíjet, ale doba tomu nenahrává. Jdeme s producentem do rizika, že když nebude přát počasí, zůstanou akorát dluhy,“ řekl Jaroslav Hlavsa. Kraj přispěl částkou 400 tisíc korun. Amfiteátr nabídne divákům i účinkujícím lepší komfort. Areál prošel celkovou rekonstrukcí za 52 milionů korun. Namátkou – nové jsou šatny v tělese mostu, sociální zařízení, komunikace a částečně i veřejné osvětlení.

Loketské kulturní léto 2010 zahájí slavnostní představení k desátému výročí festivalu. Večerní program bude patřit dílu Antonína Dvořáka Rusalka. Návštěvníci si ji užijí 17. a 31. července od 21 hodin. Druhý den po zahájení mohou přijít na operu Carmina Burana. Festival slibuje i další hudební lahůdky, a to vystoupení v kostele sv. Václava. Koncert tónů a barev nabídne klavírní a obrazové imprese. Neméně zajímavý má být koncert s příznačným názvem Barokní hudba, jak jste ji ještě neslyšeli. V červenci ožije také nádvoří hradu. Tady jako první dostane prostor Mozart na Bertramce. Také konec měsíce bude patřit hudbě, navíc i romantické poezii italských mistrů. Písní slunné Itálie se zhostí Valerie Zawadská a Grand dueto concertante.

Město Loket připravuje další investici. V plánu je rekonstrukce jeviště i hlediště a vybudování parkovací plochy. „Pro město je amfiteátr určitým potenciálem. Disponujeme nejhezčím přírodním divadlem na světě. Musí se proto nadále rozvíjet,“ dodal Hlavsa. S ním souhlasí i posluchači. „Je to fenomén našeho města. Opery v podání hvězd Národního divadla, s impozantním pozadím hradu jsou nádherné,“ řekla jedna z divaček, Marcela z Lokte.

ROMAN CICHOCKI
MILAN HLOUŠEK