I profesionálové ve svém oboru s nadsázkou přiznávají, že zbavit vajíčko žloutku a bílku bývá umění.
Své o tom ví malíř velikonočních vajíček Pavel Poulíček z Asociace malířek a malířů kraslic České republiky, který zdobení kraslic batikováním předváděl po celý víkend na výstavě Kraslice v Kraslicích. Usmívá se nad tím, jak se muži často vyfukováním trápí, a když už si myslí, že jsou na konci, vajíčko jim praskne a mohou začít nanovo. „Člověk už si myslí, že má vyhráno, ke konci zabere a je po vajíčku," říká Pavel Poulíček.

To potvrzuje i otec Martin Skála. „Dceři jsem měl do školy vyfouknout dvě vajíčka. Než se mi to povedlo, zničil jsem jich dalších osm. Buď jsem moc s velkou vervou foukal, a když už jsem měl radost, že jsem na konci, vajíčko jsem prostě a jednoduše rozmáčkl. K večeři tak byla pořádná omeleta," říká.

Podle malíře kraslic je nutné si vajíčko otočit na širší stranu. „Na takzvané prdelce je vzduchová bublina. Tam si vytvořím otvor a vím, že mi vajíčko nepoteče. Pak ho otočím a udělám druhý otvor. Tady nastává ta nejdůležitější část. Lidé se totiž, když mají oba otvory, snaží dechem vajíčko hned vytlačit. To se ale opravdu nadřou. Přitom stačí do otvorů vsunout špejli a žloutek s bílkem propíchnout. Pak už jde opravdu vše samo," dodal Poulíček. Ten má na kontě stovky malovaných vajíček. Zdobením se zabývá přes padesát let.