Masopust, svátek, který za minulého režimu upadl v našem regionu téměř do zapomenutí opět vstává z mrtvých. Přitom maškaráda v ulicích a na návsích patřila v minulosti k Masopustu stejně jako plesy a taneční zábavy.

Na vesnicích se dnes o jeho obnovu starají hlavně místní starousedlíci, kteří už mají k svému bydlišti ten správný vztah, v Chebu se o jeho znovuzrození před několika lety postarali pracovníci muzea a herci chebského divadla. „V letošním roce jsme masopustní průvod s doprovodným programem Masopuste, Masopuste připravili už počtvrté,“ uvedla Denisa Morkesová z chebského muzea. I tentokrát se na přípravě maškarního průvodu budou podílet také herci Západočeského divadla v Chebu.

„Sraz je v sobotu 2. února ve 13.40 hodin u divadla. Průvod pak ve 14 hodin vyrazí na svou cestu uličkami starého města. Konec bude před muzeem, kde bude tradičně Masopust pohřben,“ upřesnila Morkesová trasu .

Masopustní průvod projde také nedalekými Františkovými Lázněmi. V pondělí 4. února vyrazí jeho účastníci v 15 hodin od Základní umělecké školy.
Pozadu nezůstanou ani v některých sousedních obcích. V posledních letech patří k těm nejprosluleším masopustním průvodům ten v Milíkově. Krojované masky vyrazí dům od domu v sobotu 9. února. Na pozoru se před nimi budou muset mít hlavně motoristé, kteří musí králi průvod zaplatit za průjezd tekutou daň.

Dlouhou nepřerušenou tradici mají oslavy Masopustu ve Valech u Mariánských Lázní a ve Skalné na Chebsku.
Skalenští se v masopustním průvodu sejdou v úterý 5. února u místní hasičárny. Program pak doplní v 18 hodin taneční zábava.