VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Michal Prokop připravil dvoudenní oslavy v loketském amfiteátru

Loket - Dva dny plné rockové muziky čekají od dneška na fanoušky v přírodním amfiteátru v Lokti. Na řadě je totiž akce nazvaná Krásný ztráty Live -70, kde oslaví Michal Prokop své sedmdesátiny.

12.8.2016
SDÍLEJ:

Michal ProkopFoto: Foto Deník

Akce nese název podle televizního baru, do kterého zpěvák čtrnáct let zval zajímavé hosty. Vedle řady kapel pro mladší i starší generaci se mohou fandové těšit i na unikátní dvacetiminutovou skladbu Město ER, kterou Framus Five zahrají poprvé naživo, a to spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem. Více o přípravách akce sdělil Deníku sám oslavenec.

Proč zrovna loketský amfiteátr? Znáte toto místo, nebo to byla náhodná volba?

Amfiteátr znám, už jsme tu hráli. Je to jeden z nejkrásnějších přírodních amfiteátrů vůbec. Ale nápad na festival a na Loket není můj, s tím přišel David Gaydečka, můj promotér a zkušený pořadatel velkých festivalů. A když pak naše volba doprovodného tělesa pro Město ER padla na Karlovarský symfonický orchestr, logicky nebylo o čem dál přemýšlet.

Oslavu narozenin jste se rozhodl učinit opravdu velkolepou. Proč dvoudenní akce a proč je rozdělena ´pro starý páky´ a ´mladší publikum´?

Televizní Krásný ztráty symbolizovaly vždycky zvláštní setkávání různých osobností. Tak jsme chtěli v tom prvním dnu předvést setkání nás, co představujeme kořeny československého bigbítu šedesátých let, jsme jedna generace a zatím stále hrajeme, a dokud nám pánbůh dá zdraví a sílu, chceme hrát dál. A ten druhý den bych se chtěl potkat s těmi, co jsou o celou generaci, někdy i o víc mladší a podle mého mínění jejich hudba má stejně zdravé kořeny jako ta naše. Čili nejde cíleně o rozdělení publika, spíš naopak, i když je jasné, že ne každý vydrží celé dva dny.

Jak jste vybíral kapely? Jde o srdcovky a kamarády z pódií, nebo vám je někdo doporučil?

Dramaturgie festivalu je kolektivní záležitost, nechci se chlubit cizím peřím. Je jasné, že jsem do toho zasahoval, ale spíš bych se viděl v roli jakéhosi „pedagogického dozoru". Takže kombinace obojího.

Jak se těšíte do Lokte? Máte nějaké zvláštní přípravy? Více zkoušek /cvičení/, rituály a podobně?

Tak samozřejmě vzhledem k Městu ER, dvacetiminutové skladbě z našeho druhého alba, které chceme poprvé předvést živě s doprovodem karlovarských symfoniků, budou předcházet dvě zvláštní zkoušky, jak samotného orchestru, tak poté společně s naší kapelou už přímo v Lokti. Ale jinak žádné speciální rituály nemám. Zahrajeme samozřejmě i známé skladby z pozdějších desek, jak to bývá obvyklé, takže lidi se určitě dočkají hitovek. Taky bychom chtěli ten první den zahrát něco spolu s Vláďou Mišíkem a Radimem Hladíkem.

Bude vám sedmdesát let. Co pak? Máte ještě plány do budoucna? Desky/nové kapely/ projekty?

Kdo ví? Zatím chci dál hrát, dokud to půjde a bude to k poslouchání. A třeba ještě něco vymyslím. Koneckonců, to Město ER byl taky takový zvláštní hec, taková výzva, kterou bych rád naplnil, i když to vůbec nebude lehké.

Co byste vzkázal mladším kolegům z muzikantské branže? Co je základem úspěšného hraní až do vysokého věku?

Výdrž, poctivost, vědomí, že není každý den posvícení. Hrajete samozřejmě pro lidi, ale hlavně musíte hrát pro sebe, musí vás to samotné naplňovat. Okamžitý úspěch není všechno. No a samosebou, taky pak zdraví a trochu štěstí by to chtělo.

Album Město ER je klenotem českého artrocku

Loket Zpěvák, skladatel a moderátor Michal Prokop v den svých 70. narozenin 13. srpna společně s kapelou Framus Five a Karlovarským symfonickým orchestrem poprvé přehraje naživo legendární album Město ER. Stane se tak v rámci festivalu Krásný ztráty Live 70, který se uskuteční 12. až 13. srpna v amfiteátru v Lokti

„Nahrávku zahrajeme šestačtyřicet let od jejího natočení, tehdy mi bylo třiadvacet. Takže je to taková opožděná premiéra. Když se to povede, tak se bude jednat o nejhezčí dárek k narozeninám, jaký bych mohl dostat. Já už jinak všechno mám," řekl Prokop s tím, že oslavu narozenin s rodinou nechává na dobu po srpnové dovolené.

Album Město ER, považované za klenot českého art-rocku, se 45 let po svém vydání dočká jubilejní reedice. Ve své době těžko sehnatelné album vyjde na CD s výpravným digipackem a také na vinylovém LP v otevíracím obalu.

Na koncertu v amfiteátru v Lokti bude nahrávka s původním nerealizovaným obalem od Alana Pajera poprvé v prodeji.

„Je to pro mě důstojné ohlédnutí se za hudbou konce šedesátých let, což byly moje začátky. Město ER je moje druhé album, ale první s původní českou muzikou, první setkání s poezií žijícího básníka (Josefa Kainara) v české rockové hudbě vůbec, první souboj se zpívanou češtinou, určitá pečeť doby. A je to taky vzpomínka na období, kdy končila relativní svoboda šedesátých let a nastupovala postupně normalizace, která už právě stihla nepustit původní grafický návrh obalu desky," uvedl Prokop.

Jako moderátor se Prokop v roce 2013 na vánočním koncertě v pražském Divadle Archa rozloučil s televizním pořadem Krásný ztráty. V pořadu České televize se během 14 let ve více než 500 dílech vystřídalo na 1000 hostů z různých oborů. „Byly tam pěkné díly, kde se člověk opravdu dozvěděl zajímavé věci," konstatoval Prokop.

V současné době člen dozorčí rady Ochranného svazu autorského (OSA) po roce 1989 působil jako československý politik a poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění. Po volbách roku 1990 zasedl do české části Sněmovny národů za Občanské fórum (OF). Po rozkladu OF v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu Občanské demokratické aliance (ODA). Od roku 1992 vykonával funkci náměstka ministra kultury. Členem ODA byl do roku 1998.

„Politiku sleduju pořád a samozřejmě mě to rozčiluje, Mám strach, kam se dostává česká společnost, jaké nálady začínají převládat. Nelíbí se mi to, je to něco jiného, než jsme chtěli po sametové revoluci. Ale já nejsem aktivistický typ, nepodepisuju žádné petice ani nechodím nikam demonstrovat," uvedl Prokop. „Doba je složitá, hodně se na tom podepisuje internet, který je plný nesmyslů a na lidi se z něj hrne žluč a nenávist."

Člen Beatové síně slávy před čtyřmi lety vydal s kapelou Framus Five nahrávku Sto roků na cestě. Při představování alba novinářům Prokop žertoval, že po předchozím albu Poprvé naposledy se novinka měla jmenovat Podruhé naposledy nebo Skutečně naposledy. „Zatím impuls k natočení nové desky nemám. Už mezi námi není můj spolupracovník Petr Skoumal, zdravotní problémy má Pavel Šrut, tak opravdu nevím. V mém věku se už dá těžko něco prorokovat," podotkl Prokop, který s kapelou absolvuje kolem 50 koncertů ročně. Polovinu s Framusem Five a půlku v triu s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým.

Loket čeká nabitý víkend

Loket Krásný ztráty Live 70 a středověké slavnosti Karla IV. Od pátku do neděle je v Lokti přichystán bohatý program, a město se tak musí připravit na nápor tisíců návštěvníků.

„Očekáváme jeden z velmi nabitých víkendů," potvrdil místostarosta Lokte Petr Zahradníček. „Jednak kvůli koncertům, kdy je na každý den prodáno už teď v předprodejích více jak 2000 vstupenek, jednak kvůli slavnostem, kdy v případě hezkého počasí může dorazit dalších zhruba 4000 lidí."

Město nebude praskat ve švech pouze pod náporem lidí, ale dá se předpokládat, že mimoloketští návštěvníci se vydají do Lokte autem. „Což bude opravdu enormní dopravní zatížení a Loket zatím bohužel nemá dostatek parkovacích míst, aby uspokojil poptávku," konstatoval Zahradníček. „Rád bych upozornil, že v sobotu i v neděli bude uzavřen vjezd do města, bude umožněn pouze lidem, kteří tam bydlí. Značky omezí vjezd už v pátek odpoledne," doplnil.

Vjezd do města budou hlídat místní hasiči, kteří ale navedou řidiče na odstavné plochy. Ty město připravilo u benzínové pumpy, Supího potoka, fotbalového hřiště, v případě nouze i na ploše u nádraží. „Prosíme lidi o trochu tolerance. Parkoviště budeme do budoucna řešit," přislíbil místostarosta.

O víkendu se Loket postará i o chuťové požitky návštěvníků. Stánky s občerstvením najdou ve městě, na hradě i v amfiteátru.

Důležité při takto velkých akcích je i sociální zázemí. Ani tady nemusí mít návštěvníci obavy. Útočiště najdou rovněž všude, kde se budou akce konat.

„O víkendu během dne nebude probíhat jen program na hradě," upřesnil Petr Zahradníček. „Městem projde historický průvod a na Malé scéně jsou připraveny další koncerty." V sobotu zahraje folková kapela Alternativa z Plzně a v neděli vystoupí písničkář Pepa Štross.

„Další podobně nabitý víkend čekáme příští týden, kdy se koná Kryštof kemp, který je vyprodaný už od prosince," uzavřel Zahradníček.

Autor: Zdeněk Hnízdil, Redakce / ČTK

12.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Nákupčí 20 000 Kč Specialisté v oblasti prodeje a nákupu produktů a služeb (kromě informačních a komunikačních technologií) Office Product manager. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - e-mailem p. Tomáš Janura, e-mail: info@hitte.cz (tel.: 776 313 222), , Požadujeme:, - jazykové vybavení - 2 světové jazyky AJ, RJ slovem (plynně) i písmem, - praxe v oblasti výroby a prodeje topení, - praxe v oblasti IT, výroba, vedení, údržba a servis webových stránek, SQL, SAP, , Místo výkonu práce: Dvořákova 2, Lomice Týn. Pracoviště: Hitte s.r.o., Dvořákova, č.p. 2, 356 01 Sokolov 1. Informace: Tomáš Janura, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 13 400 Kč Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) Řidič, manipulační pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky 352 350 518, 352 350 510 denně od 7:00 do 13:00 paní Fialová Marta, pan Liba Pavel, - osobně: Kraslice, B. Smetany 1962, denně od 6:00 do 14:00, , Upřesňující informace: , - vhodné pro uchazeče z Kraslic a blízkého okolí, , Změstnanecké výhody:, - stravenky, , Místo výkonu práce: Kraslice. Pracoviště: Uniform - accessoires bohemia, s.r.o., B. Smetany, č.p. 1962, 358 01 Kraslice. Informace: Marta Fialová, +420 352 350 518. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 24 000 Kč Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) SEŘIZOVAČ - MECHANIK STROJAŘ PLETACÍCH TEXTILNÍCH. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky 608 270 763 p. Walterová, - e-mailem: m.walterova@lasting.eu, , Upřesňující informace:, - přijmeme do pletací dílny seřizovače mechaniky pletacích textilních, strojů - maloprůměrové středněprůměrové, - požadujeme minimálně vyučené v oboru mechanik seřizovač textilních pletacích strojů , nebo vyučení v oboru technickém (výhodou textilním) nebo doložení předchozí , praxe na plet. strojích., - technicky zdatné a učenlivé do rozvíjející firmy se zaměřením na výrobu funkčního prádla, a ponožek pro sport, , Požadujeme zodpovědné spolehlivé pracovité zaměstnance., , Pracovní úvazek 37,5 hod. týdně, , Zaměstnanecké výhody:, - expandující perspektivní firma vyvážející výrobky do zahraničí, 40 - 50 zaměstnaců, s 25 lety na trhu , jistota sociáních plateb , příjemné prostředí, , Místo výkonu práce: Mánesova č.p. 1770, 356 01 Sokolov 1. Pracoviště: Lasting sport s.r.o., Mánesova, č.p. 1770, 356 01 Sokolov 1. Informace: Marta Walterová, +420 352 628 313,608 270 763. Obchod - Obchod Nákupčí 20 000 Kč Specialisté v oblasti prodeje a nákupu farmaceutických produktů Výdejce a prodejce zdravotní techniky. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky na tel.: 602 288 705 KDYKOLIV, - e- mailem: zp.veronika@seznam.cz, , Upřesňující informace: , - farmaceutický asistent, , Místo výkonu práce Sokolov. Pracoviště: Veronika adámková 003, Rokycanova, č.p. 2020, 356 01 Sokolov 1. Informace: Veronika Adámková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Rehabilitační klinika usnadní lidem návrat do života

Ilustrační foto

Neodváděl daně a pojištění za zaměstnance. Škoda je 4,5 milionu

Pokles obyvatel v kraji se nedaří zastavit. Lidí ubývá od roku 2009

Karlovarský kraj - Dříve za to mohlo především stěhování, teď je to více zemřelých než narozených. Ať tak či onak, výsledkem je, že v Karlovarském kraji za první pololetí letošního roku opět ubylo obyvatel.

Motorkářka se lekla auta, při pádu se těžce zranila

Dolní Rychnov – Vážná zranění utrpěla sedmnáctiletá řidička při nehodě motorky v katastru Dolního Rychnova.

V Oloví hořel dům, v Chodově se lidé nadýchali dýmovnice

Sokolovsko – K požáru bytového domu v Oloví vyjíždělo v pondělí po poledni pět jednotek hasičů.

V rezervě Sokolova skončí 220 milionů

Sokolov – Městu Sokolov vládla čtyři roky koalice vítězné ČSSD, hnutí ANO 2011 a Hnutí pro město Sokolov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT