VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Michal Prokop připravil dvoudenní oslavy v loketském amfiteátru

Loket - Dva dny plné rockové muziky čekají od dneška na fanoušky v přírodním amfiteátru v Lokti. Na řadě je totiž akce nazvaná Krásný ztráty Live -70, kde oslaví Michal Prokop své sedmdesátiny.

12.8.2016
SDÍLEJ:

Michal ProkopFoto: Foto Deník

Akce nese název podle televizního baru, do kterého zpěvák čtrnáct let zval zajímavé hosty. Vedle řady kapel pro mladší i starší generaci se mohou fandové těšit i na unikátní dvacetiminutovou skladbu Město ER, kterou Framus Five zahrají poprvé naživo, a to spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem. Více o přípravách akce sdělil Deníku sám oslavenec.

Proč zrovna loketský amfiteátr? Znáte toto místo, nebo to byla náhodná volba?

Amfiteátr znám, už jsme tu hráli. Je to jeden z nejkrásnějších přírodních amfiteátrů vůbec. Ale nápad na festival a na Loket není můj, s tím přišel David Gaydečka, můj promotér a zkušený pořadatel velkých festivalů. A když pak naše volba doprovodného tělesa pro Město ER padla na Karlovarský symfonický orchestr, logicky nebylo o čem dál přemýšlet.

Oslavu narozenin jste se rozhodl učinit opravdu velkolepou. Proč dvoudenní akce a proč je rozdělena ´pro starý páky´ a ´mladší publikum´?

Televizní Krásný ztráty symbolizovaly vždycky zvláštní setkávání různých osobností. Tak jsme chtěli v tom prvním dnu předvést setkání nás, co představujeme kořeny československého bigbítu šedesátých let, jsme jedna generace a zatím stále hrajeme, a dokud nám pánbůh dá zdraví a sílu, chceme hrát dál. A ten druhý den bych se chtěl potkat s těmi, co jsou o celou generaci, někdy i o víc mladší a podle mého mínění jejich hudba má stejně zdravé kořeny jako ta naše. Čili nejde cíleně o rozdělení publika, spíš naopak, i když je jasné, že ne každý vydrží celé dva dny.

Jak jste vybíral kapely? Jde o srdcovky a kamarády z pódií, nebo vám je někdo doporučil?

Dramaturgie festivalu je kolektivní záležitost, nechci se chlubit cizím peřím. Je jasné, že jsem do toho zasahoval, ale spíš bych se viděl v roli jakéhosi „pedagogického dozoru". Takže kombinace obojího.

Jak se těšíte do Lokte? Máte nějaké zvláštní přípravy? Více zkoušek /cvičení/, rituály a podobně?

Tak samozřejmě vzhledem k Městu ER, dvacetiminutové skladbě z našeho druhého alba, které chceme poprvé předvést živě s doprovodem karlovarských symfoniků, budou předcházet dvě zvláštní zkoušky, jak samotného orchestru, tak poté společně s naší kapelou už přímo v Lokti. Ale jinak žádné speciální rituály nemám. Zahrajeme samozřejmě i známé skladby z pozdějších desek, jak to bývá obvyklé, takže lidi se určitě dočkají hitovek. Taky bychom chtěli ten první den zahrát něco spolu s Vláďou Mišíkem a Radimem Hladíkem.

Bude vám sedmdesát let. Co pak? Máte ještě plány do budoucna? Desky/nové kapely/ projekty?

Kdo ví? Zatím chci dál hrát, dokud to půjde a bude to k poslouchání. A třeba ještě něco vymyslím. Koneckonců, to Město ER byl taky takový zvláštní hec, taková výzva, kterou bych rád naplnil, i když to vůbec nebude lehké.

Co byste vzkázal mladším kolegům z muzikantské branže? Co je základem úspěšného hraní až do vysokého věku?

Výdrž, poctivost, vědomí, že není každý den posvícení. Hrajete samozřejmě pro lidi, ale hlavně musíte hrát pro sebe, musí vás to samotné naplňovat. Okamžitý úspěch není všechno. No a samosebou, taky pak zdraví a trochu štěstí by to chtělo.

Album Město ER je klenotem českého artrocku

Loket Zpěvák, skladatel a moderátor Michal Prokop v den svých 70. narozenin 13. srpna společně s kapelou Framus Five a Karlovarským symfonickým orchestrem poprvé přehraje naživo legendární album Město ER. Stane se tak v rámci festivalu Krásný ztráty Live 70, který se uskuteční 12. až 13. srpna v amfiteátru v Lokti

„Nahrávku zahrajeme šestačtyřicet let od jejího natočení, tehdy mi bylo třiadvacet. Takže je to taková opožděná premiéra. Když se to povede, tak se bude jednat o nejhezčí dárek k narozeninám, jaký bych mohl dostat. Já už jinak všechno mám," řekl Prokop s tím, že oslavu narozenin s rodinou nechává na dobu po srpnové dovolené.

Album Město ER, považované za klenot českého art-rocku, se 45 let po svém vydání dočká jubilejní reedice. Ve své době těžko sehnatelné album vyjde na CD s výpravným digipackem a také na vinylovém LP v otevíracím obalu.

Na koncertu v amfiteátru v Lokti bude nahrávka s původním nerealizovaným obalem od Alana Pajera poprvé v prodeji.

„Je to pro mě důstojné ohlédnutí se za hudbou konce šedesátých let, což byly moje začátky. Město ER je moje druhé album, ale první s původní českou muzikou, první setkání s poezií žijícího básníka (Josefa Kainara) v české rockové hudbě vůbec, první souboj se zpívanou češtinou, určitá pečeť doby. A je to taky vzpomínka na období, kdy končila relativní svoboda šedesátých let a nastupovala postupně normalizace, která už právě stihla nepustit původní grafický návrh obalu desky," uvedl Prokop.

Jako moderátor se Prokop v roce 2013 na vánočním koncertě v pražském Divadle Archa rozloučil s televizním pořadem Krásný ztráty. V pořadu České televize se během 14 let ve více než 500 dílech vystřídalo na 1000 hostů z různých oborů. „Byly tam pěkné díly, kde se člověk opravdu dozvěděl zajímavé věci," konstatoval Prokop.

V současné době člen dozorčí rady Ochranného svazu autorského (OSA) po roce 1989 působil jako československý politik a poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění. Po volbách roku 1990 zasedl do české části Sněmovny národů za Občanské fórum (OF). Po rozkladu OF v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu Občanské demokratické aliance (ODA). Od roku 1992 vykonával funkci náměstka ministra kultury. Členem ODA byl do roku 1998.

„Politiku sleduju pořád a samozřejmě mě to rozčiluje, Mám strach, kam se dostává česká společnost, jaké nálady začínají převládat. Nelíbí se mi to, je to něco jiného, než jsme chtěli po sametové revoluci. Ale já nejsem aktivistický typ, nepodepisuju žádné petice ani nechodím nikam demonstrovat," uvedl Prokop. „Doba je složitá, hodně se na tom podepisuje internet, který je plný nesmyslů a na lidi se z něj hrne žluč a nenávist."

Člen Beatové síně slávy před čtyřmi lety vydal s kapelou Framus Five nahrávku Sto roků na cestě. Při představování alba novinářům Prokop žertoval, že po předchozím albu Poprvé naposledy se novinka měla jmenovat Podruhé naposledy nebo Skutečně naposledy. „Zatím impuls k natočení nové desky nemám. Už mezi námi není můj spolupracovník Petr Skoumal, zdravotní problémy má Pavel Šrut, tak opravdu nevím. V mém věku se už dá těžko něco prorokovat," podotkl Prokop, který s kapelou absolvuje kolem 50 koncertů ročně. Polovinu s Framusem Five a půlku v triu s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým.

Loket čeká nabitý víkend

Loket Krásný ztráty Live 70 a středověké slavnosti Karla IV. Od pátku do neděle je v Lokti přichystán bohatý program, a město se tak musí připravit na nápor tisíců návštěvníků.

„Očekáváme jeden z velmi nabitých víkendů," potvrdil místostarosta Lokte Petr Zahradníček. „Jednak kvůli koncertům, kdy je na každý den prodáno už teď v předprodejích více jak 2000 vstupenek, jednak kvůli slavnostem, kdy v případě hezkého počasí může dorazit dalších zhruba 4000 lidí."

Město nebude praskat ve švech pouze pod náporem lidí, ale dá se předpokládat, že mimoloketští návštěvníci se vydají do Lokte autem. „Což bude opravdu enormní dopravní zatížení a Loket zatím bohužel nemá dostatek parkovacích míst, aby uspokojil poptávku," konstatoval Zahradníček. „Rád bych upozornil, že v sobotu i v neděli bude uzavřen vjezd do města, bude umožněn pouze lidem, kteří tam bydlí. Značky omezí vjezd už v pátek odpoledne," doplnil.

Vjezd do města budou hlídat místní hasiči, kteří ale navedou řidiče na odstavné plochy. Ty město připravilo u benzínové pumpy, Supího potoka, fotbalového hřiště, v případě nouze i na ploše u nádraží. „Prosíme lidi o trochu tolerance. Parkoviště budeme do budoucna řešit," přislíbil místostarosta.

O víkendu se Loket postará i o chuťové požitky návštěvníků. Stánky s občerstvením najdou ve městě, na hradě i v amfiteátru.

Důležité při takto velkých akcích je i sociální zázemí. Ani tady nemusí mít návštěvníci obavy. Útočiště najdou rovněž všude, kde se budou akce konat.

„O víkendu během dne nebude probíhat jen program na hradě," upřesnil Petr Zahradníček. „Městem projde historický průvod a na Malé scéně jsou připraveny další koncerty." V sobotu zahraje folková kapela Alternativa z Plzně a v neděli vystoupí písničkář Pepa Štross.

„Další podobně nabitý víkend čekáme příští týden, kdy se koná Kryštof kemp, který je vyprodaný už od prosince," uzavřel Zahradníček.

Autor: Zdeněk Hnízdil, Redakce / ČTK

12.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 17 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Betonář, železář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů: , - osobně, e-mailem, tekefonicky: pí Bc. Věra Milotová, tel.: 352 324 454, milotova@liapor.cz, , Požadavky: vyučení v oboru, Výhodou: vazačské a jeřábnické zkoušky, , Místo výkonu práce: Vintířov č.p. 176. Pracoviště: Lias vintířov, lehký stavební materiál k. s., 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Věra Milotová, +420 352 324 454.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 25 000 Kč

Lékaři v anesteziologických oborech Lékař s odbornou specializací v oboru anesteziologie a resuscitace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: čtvrtletní bonusy, dotované stravování, benefity, pracovní doba: od 7:00 - 15:30. Pracoviště: Nemos sokolov s.r.o. - nemocnice sokolov, Slovenská, č.p. 545, 356 01 Sokolov 1. Informace: Hanušová Hana, +420 608 070 836.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 15 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Praktická sestra. Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: pracovní doba: dle dohody. Pracoviště: Nemos sokolov s.r.o. - nemocnice sokolov, Slovenská, č.p. 545, 356 01 Sokolov 1. Informace: Hanušová Hana, +420 608 070 836.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 80 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šička. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky na tel.: 603 702 926, 737 575 574, - osobně na adrese: Dukelská 655, Kraslice, , Kontaktní osoba: Yvetta Böhmová, Eva Popelková,e-mail: info@pramont.eu, 603 702 926, , 737 575 574, , Požadujeme:, - manuálně zručná, - vyučená šička nebo švadlena, - nutná praxe v šití!, , Zaměstnanecké výhody:, - zvláštní prémie, , Místo výkonu práce: Kraslice, Dukelská 655. Pracoviště: Yvetta böhmová - 001, Dukelská, č.p. 655, 358 01 Kraslice. Informace: Yvetta Böhmová, +420 603 702 926.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj našel v příruční kase 300 tisíc, škoda je ale mnohem vyšší

Ilustrační foto

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Město stanovilo ceny parkování v centru i u lékaře

Sokolov - Město Sokolov stanovilo podmínky pro parkování ve městě. Jde o ceny v centru, u zdravotnických zařízení či ve vnitroblocích panelových domů. Vedení města tvrdí, že jejich ceny jsou oproti těm komerčním příznivější. Zároveň radní prozradili, jaký trend by chtěli při parkování nastavit do budoucna.  

U jezera Medard hořela tráva, zasahovaly čtyři jednotky

Sokolovsko – Sucho začíná sužovat region. Hasiči mají kvůli tomu více práce s požáry suché trávy a lesních porostů.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Obchody čelí náporu zlodějů. Zajímá je jakékoliv zboží

Karlovy Vary – Není snad týdne, aby nebyly z různých prodejen hlášeny krádeže nebo pokusy o zcizení zboží. Zloději přitom berou v podstatě vše, co jim přijde pod ruku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT