Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milovníci dechovek zamíří na festival do Březové

Březová – Březová u Sokolova bude letos opět hostit Festival dechových hudeb. Novou, obnovenou tradici zavedlo město již vloni, kdy uspořádalo první ročník Březovského setkání dechových hudeb.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Loňské setkání dechovekFoto: město Březová

Toho se kromě domácího Březováčku zúčastnily také dechové soubory z Toužimi a z Mariánských Lázní. Jako bonus je doprovodily vlastní mažoretkové soubory. Jelikož se akce setkala s ohlasem, rozhodlo se město a zdejší kulturní dům pokračovat v této tradiční akci.

Něco z historie…

Březová je bohatým dechovkovým životem velmi známá, počátky tohoto druhu hudby zde sahají do roku 1967. První vlaštovkou bylo založení dětské dechové hudby pod vedením p. Brožovského a dalších tehdejších učitelů, kteří byli zároveň členy hudby Pohraniční stráže na Mýtině. Novému souboru, který čítal na 40 dětí, tehdy vyšlo vstříc vedení nedaleké Elektrárny Tisová, poskytlo mu finanční podporu na nákup potřebných hudebních nástrojů a díky němu tak mohla začít dětská dechovka naplno fungovat. Takto to trvalo do roku 1972, kdy došlo po přesunu některých zakládajících pedagogů do jiných míst k rozpadu souboru.
Zlomovým rokem byl rok následující, tedy 1973. Na místo ředitele zdejšího domu kultury nastoupil
Zdeněk Seifert. Ten se, jako vášnivý muzikant, rozhodl pokračovat v zavedené tradici, a začala tak další éra dětské dechovky. Soubor, který se skládal z dětí ve věku 10 až 12 let, brzy získal na zkušenostech a hrával nejen na domácí půdě, ale také ve vedlejší Německé demokratické republice (NDR).
Ředitel Seifert pokračoval v práci pro dechovku a založil Krajské festivaly pionýrských dechových hudeb, kterých se vždy účastnilo 6-8 dechových souborů.
V roce 1977 napsal známý pochod Festival 77, kterým se festivaly zahajovaly na náměstí za účasti všech účastníků. Poslední z festivalů, XI. Krajský festival pionýrských dechových hudeb, se konal v roce 1989.
Vzhledem k úmrtí pana Seiferta v roce 1990 a k nezájmu tehdejšího vedení města o pokračování byla činnost březovské dechovky v roce 1991 ukončena.
V roce 1997 se náhodou sešlo několik bývalých muzikantů z dob vedoucích Brožovského a Seiferta i se svými bývalými učiteli a neplánovaná akce dostala název První setkání březovských muzikantů.
Sešlost se opakovala po deseti letech, v roce 2007, kdy si spolu bývalí kolegové na Druhém setkání březovských muzikantů opět zahráli.

Obnova tradice

Na základě této události se v mysli několika lidí zrodila myšlenka obnovit tradici dechové hudby a založit nový soubor. Za podpory tehdejšího starosty Miroslava Boudy došlo v následujícím roce, 2008, ke vzniku nového dechového orchestru s názvem Březováček.
Ze začátku čítal soubor šest členů, dnes tvoří stabilní základnu téměř 20 osob. Za dobu svého působení se Březováček účastnil mnoha akcí a koncertů nejen v domácí Březové, ale také v širokém okolí. Za zmínku stojí také účast na chebském festivalu dechovek FIJO.
Píše se rok 2017, rok, kdy by se mohlo uskutečnit, opět po deseti letech, Třetí setkání březovských muzikantů. Místo toho se však pořadatelé rozhodli vrátit k festivalové aktivitě 60. – 70. let, zaměřili se na pokračování obnovené tradice a pořádají již 2. ročník Festivalu dechových hudeb Březová.

Letošní ročník

Ten se letos uskuteční opět poslední červnovou sobotu, konkrétně 24. června, od 14 hodin v amfiteátru Kulturního domu a MFC Březová.
„Stejně jako vloni se přítomným divákům samozřejmě představí domácí dechový soubor Březováček, který doprovodí mažoretky ze skupiny Majorettes Kynšperk nad Ohří. Ty také nejsou žádným nováčkem.
Z nedávných úspěchů lze zmínit například jejich účinkování na mezinárodním festivalu v čínském Pekingu.
Dále se mohou návštěvníci akce těšit opět na Dechový orchestr mladých ZUŠ Mariánské Lázně a nově také na Dechový orchestr ZUŠ Anny Marie Buxton až z Úpice, ležící v severovýchodních Čechách.
„Právě tento orchestr v současnosti vede pan Tlučhoř, jeden z březovských zakládajících učitelů dětské dechovky v Březové z roku 1967," přiblížil program festivalu vedoucí Kulturního domu a Multifunkčního centra Michal Bedeč.
„Zahájení celého festivalu bude od 14 hodin za účasti všech tří orchestrů pochodem Zdeňka Seiferta „Festival 77", tak jako tomu bývalo při festivalech od roku 1977. Chceme tím vzdát poctu a hold zdejšímu průkopníkovi tohoto hudebního žánru," konstatoval Lubomír Boukal, jeden ze spoluorganizátorů akce a současně vedoucí domácího Březováčku.
Vstupné bude podle pořadatelů vybíráno dobrovolně, v případě nepříznivého počasí se akce přesouvá do vedlejšího sálu Multifunkčního centra.
(M.Bedeč, L.Boukal)

Autor: Roman Cichocki

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Obal prvních Stínů nad Krušnými horami.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

U garáží boural a odjel, policie nyní hledá svědky nehody

Sokolov – Policisté pátrají po svědcích dopravní nehody, která se stala 14. září v ulici Slavíčkova v Sokolově u řadové garáže.

Naši školáci z 1.B třídy na ZŠ v Březové

Březová - Představujeme vám prvňáky ze ZŠ Březová s jejich třídní učitelkou Hanou Kadlecovou

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení