Osud největšího hudebního festivalu v Kraslicích – Rockových sadů – visel na vlásku. Jejich pořadatel Jan Zmrzlý se jich ale nakonec nevzdal. Pro letošek připravil už dvanáctý ročník. Uskuteční se 2. srpna v městských sadech. Více v rozhovoru.

Začněme pohledem do minulosti, kdy jste říkal, že Rockové sady už končí. Co vás přimělo ke změně názoru a díky čemu Kraslicko opět nebude ochuzeno o v pořadí už 12. ročník festivalu, který je tu největší?
Ano, máte pravdu. Po osmém ročníku jsem si řekl, že končím kvůli náročnosti příprav. Zrušil jsem webové stránky a prakticky jsem byl rozhodnutý, že to balím. Koncem roku mi ale zavolal syn mého dobrého kamaráda, že by mi se vším pomohl, abych si vše ještě rozmyslel. Tak jsme se nakonec domluvili na spolupráci, a sady tak mohly dál pokračovat. Řekl jsem si, že to dotáhnu do jubilejního desátého ročníku, a hle, už chystáme ročník dvanáctý.

Festival v městských sadech se blíží. Uskuteční se už 2. srpna. Jak probíhají přípravy?
Přípravy probíhají celé měsíce, jednám se sponzory, připravujeme plakáty, které by už do týdne měly být v tisku. A vstupenky půjdou také brzy do předprodeje. Pro mě je vše nyní složitější, protože přes týden pracuji v zahraničí, ale plno věcí se dnes dá domluvit po internetu a telefonem. Myslím, že se opět vše zvládne a bude nám přát počasí. Každopádně se budu snažit připravit i pro případ špatného počasí, kdy se návštěvníci případně schovají pod stany.

Vystoupí celá řada kapel. Kdo se na pódiu představí?
Dal jsem příležitost regionálním kapelám, jako je skupina Parelive z Chodova, zahraje Kraslická kapela, která je poskládaná z ostřílených rockerů, a jako host s nimi vystoupí teprve dvanáctiletý bubeník Honza Kukal. Z Chebu přijede kapela Blackmailers (metal-crossover), ze Znojma powermetalová formace Headfire, s alternativním metalem se představí Brainscan ze Slovenska. Z dalekého Vyškova pak zavítají vynikající Dark Gamballe (crossover). Synfonic metal zahraje Interitus z Plzně a z Českých Budějovic dorazí trash metalová formace Blamage a kapela Black hrající heavy-hard rock. No a nemůže chybět místní kapela Object, kde zpívá můj syn. A na závěr? Bude to také hudební mazec, zahrají vynikající Led Zeppelin Southern revival,Whitesnake revival s dokonalým zpěvem Radka Zíky a vrcholem bude World Queen Tribute Band Queenie.

V programu je World Queen Tribute Band Queenie. Pamatuji si, že revivalový Queen vystupoval už na prvním ročníku s vynikajícím slovenským zpěvákem. I tato formace je naprostou špičkou.
Queen revival vystoupil v Kraslicích na prvním ročníku se slovenským zpěvákem Pačutem. Protože letos oslavím 55. narozeniny a kapela Queen je moje srdeční záležitost, pozval jsem právě World Queen Tribute Band Queenie z Prahy. V roce 2010 jsme je mohli vidět v soutěži Talentmánia, nedávno se vrátili z úspěšného turné po Švédsku a zahráli ve švýcarském městečku Montreux u sochy Freddieho Mercuryho, kde se každý rok koná vzpomínka na jeho počest. Kdo si chce připomenout tuto legendu v originálním provedení, nesmí v sadech chybět.

Na Rockových sadech nemůže chybět ostřílený muzikant Honza Kirk Běhunek s kapelou Seven. Je pravda, že letos zahraje s novou formací?
Honza Kirk Běhunek, díky kterému jsme měli možnost přivítat i takové hvězdy, jako je Blaze Bayley (bývalý zpěvák Iron Maiden) nebo Viktor Smolski (kytarista kapely Rage), nebude v Kraslicích chybět. Tentokrát představí svůj nový projekt, a to kapelu Black. Abych to vysvětlil. Kapela Seven, kterou v Kraslicích všichni dobře znají, pokračuje, ale Honza složil několik skladeb, které se do Seven nehodí. Proto dal dohromady ještě jednu kapelu. Honza mě pozval nedávno do Karlových Varů, kde s kapelou Black hrál před legendární kapelou z Dánska Pretty Maids. Black měli úspěch. Takže letos změna – H. K. Běhunek + Black.

Kdy začne předprodej vstupenek?
Vstupenky bychom chtěli dát do předprodeje už do čtrnácti dnů a veškeré informace o předprodeji i kapelách budou na www.rockovesady.wylez.cz a na našem facebooku.

Co byste vzkázal těm, kteří ještě s návštěvou Rockových sadů váhají?
S návštěvností je to opravdu v posledních letech špatné. Je to dané dobou. Lidem chybí finance, ale já vstupné nechávám několik let stejné na nízké úrovni, aby mohl přijít opravdu každý. Přijďte se pobavit, odreagovat se od starostí, dát si pivko, klobásku a zapařit s porcí kvalitní muziky. A ještě jedno je na festivalu dobré. Každý rok se tam potkám s kamarády, známými, které celý rok nevidím.

Jaké jsou další vyhlídky Rockových sadů? Objeví se tu zase nějaký hudební velikán?
Na příští rok bych chtěl pozvat legendu Olympic, ale zatím nevím jak, to se uvidí až po letošním ročníku, kolik lidí Rockové sady podpoří svojí návštěvou. Já doufám, že si čas udělají a sady budou dál a dál pokračovat.