Staré náměstí patřilo od dopoledních hodin staročeskému jarmarku a také již poosmé Dni národnostních menšin, který pořádal Výbor pro národnostní menšiny Karlovarského kraje. Diváci mohli zhlédnout vystoupení romských, běloruských, ruských, ukrajinských nebo slovenských skupin a představil se rovněž vietnamský dívčí taneční soubor.

Pozornost návštěvníků přitáhly i stánky, kde jednotlivé národnostní menšiny prezentovaly své kuchařské umění a představily svá typická jídla. „Nabízíme tradiční romské jídlo goja," uvedl Emil Voráč, ředitel o.p.s. Khamoro. Z ruského stánku voněly pirožky a nesměl u něj chybět typický čaj ze samovaru. „Typickým jídlem maďarské kuchyně je gulyás, bramborová polévka se zelím," představil Attila Logodi, zástupce maďarské menšiny na krajském úřadě.

V rámci programu byly vyhodnoceny i fotografická soutěž, letos na téma Ze života národnostních menšin, a výtvarná s tématem Žijeme zde spolu.

Hornickou poutí žilo v sobotu celé centrum města. „Ještě tady chceme s dětmi kouknout na sokolníky a pak spěcháme na Neckáře," uvedla ve spěchu paní Věra. Na koncert Václava Neckáře se těšila i Jiřina Procházková ze Sokolova. „Nedočkala jsem se. Měl začínat v pět, ale přehodili to se skupinou Slza. Škoda, to už nebudu čekat," řekla zklamaně. Bohaté vyžití našly i děti. „Mně se líbilo, jak hasiči dostávali ven z auta tu paní," zhodnotil pětiletý Toník, který sledoval s tatínkem prezentaci hasičského záchranného sboru. „A taky hasičské auto," dodal.

Autor: Lucie Žippaiová