Vedle ozdobeného stromečku a zpívání koled se návštěvníci mohou těšit na bohatý staročeský jarmark s připomínkou lidových obyčejů. Stejně jako naši předkové, tak i návštěvníci adventních trhů si při rozkrajování jablka budou přát pevné zdraví, pod jmelím utuží svoji lásku polibkem a z litého vosku budou věštit, co je čeká a nemine. Kdo má rád poklidnou sváteční atmosféru, ten jistě zamíří o nedělích 7. a 14. prosince 2014 na nádvoří statku Bernard a nechá se okouzlit náladou tradičních českých Vánoc. „Letos na adventní trhy dorazí rekordní počet stánkařů a řemeslníků. Počítáme, že jich bude více než třicet. Přijedou k nám řezbáři, cínaři, hrnčíři, šperkaři a další řemeslníci, kteří budou nabízet originální a ručně vyráběné zboží. A jelikož u nás tradice ožívají, budou své umění předvádět přímo před zraky zákazníků," nastiňuje atmosféru vánočního tržiště jednatel statku Bernard Miroslav Makovička.

Nezapomenutelný zážitek čeká na malé i velké hříšníky, kteří se odhodlají vydat za Luciferem do pekla. „Přímo ve sklepení našeho statku se usídlili čerti a nebeští vyslanci. Děti se ale nemusejí příliš bát, Mikuláš s andělem jsou hodní a také pekelní chasníci jsou vcelku dobráci od kosti," usmívá se organizátorka kulturních akcí na statku Bernard Romana Vlková.

Letošní novinkou je navíc Ježíškovská pošta, kdy děti budou psát dopisy se svými přáními, a pokud je doručí ježíškovskému pošťákovi, tak se jim možná i vyplní. Ani tentokrát nebude chybět unikátní výstava betlémů. K vidění budou malebné výtvory ze dřeva, šustí, z vosku, papíru, přírodního konopí nebo perníku. „Výstavu doplní také betlémy, které v rámci soutěže zhotovili školáci z celého Karlovarského kraje. Budeme moc rádi, když nám návštěvníci pomohou rozhodnout, který je ten skutečně nejpovedenější," prohlašuje Miroslav Makovička.

Sváteční pohodu pomůže navodit historicky laděná muzika v podání folkové kapely Strašlivá podívaná. Příjemný poslech slibuje také vystoupení hudebního uskupení Jen Tak nebo dětského sboru Zvonek. „K tradičním adventním trhům neodmyslitelně patří loutky a divadlo. Proto nás letos na statku potěší svým představením ochotníci loutkového divadla Kahánek z Habartova," přibližuje další část programu Romana Vlková. Do Královského Poříčí se chystá také Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, které na statek přijede se svými Zvířátky v Betlémě. Předvánoční čas si lidé budou moci zpříjemnit ochutnávkou tradičních českých dobrot, od trdelníků přes domácí koláče až po vynikající klobásy z místního grilu. A pro zahřátí jistě přijde vhod teplý punč nebo vánoční svařák. Vánoční jarmarky potrvají vždy od 11 do 18 hodin. Vstup je dobrovolné.