Kdo z panelákových dětí dnes ví jak vypadá špaček nebo strakapoud? Nebo jak poznat sršní hnízdo či co najde sadař v sadu? Všeobecná vzdělanost dětí je menší. Informací je sice nadbytek, ale na unikátní výstavě sokolovského muzea s názvem Stromy jako domy, je mohou uchopit všemi smysly.

Výstava je zapůjčena z brněnského muzea dětí a nabízí nejen školákům, ale i dospělým šanci poznat faunu a floru velmi zblízka. Děti jsou schopny se dívat na exotické pořady o zvířatech, ale tady mohou vidět trojrozměrné exponáty či klasické vycpaniny tvorů naší přírody, ptáků i savců. Sýkorka, kormorán, čáp černý, divoké prase, lišky, srnky, ale také myslivecké trofeje a mnoho dalšího.

Kromě toho jsou zde také interaktivní hry, hmatové poznávání různých plodů a mnoho dalšího. Nechybí ani tolik známý a mezi lidmi neoblíbený bolševník. „Výstavu jsme přivezli ve velkém autě a měli jsme s její instalací opravdu dost práce," říká Jaroslav Michálek z přírodovědného oddělení zdejšího muzea.

Cílem bylo dostat ji do takového podoby, aby byla zajímavá pro všechny věkové kategorie, ale zejména pro děti, kterým je určena především.
Proč stromy jako domy? Každý strom má zvonky jako u panelových domů. Návštěvníci mohou vidět Tomáše Drozda , MuDr. Sovu nebo inženýra Vránu. Každý strom hostí nejrůznější hnízda savců, rostlin či hmyzu.

Sokolovské muzeum nikdy podobně komplexní výstavu nemělo. Je to výjimka. V minulosti zde byly vystavováni obratlovci, drobní savci či výstava lebek převážně mořských ryb. „Školáci si zde mohou propojit i vizuální zážitek. V parku jim pak při pohledu třeba na špačka sepne, to jsem viděl v muzeu," konstatuje Michálek.

„Na výstavě se mi líbí moc. Asi nejvíc mikroskop. Koukám na blechy veverčí či prasečí, které vidím zvětšené. Také jsme po hmatu zkoušeli uhádnout různé plody stromů, to bylo zajímavé," řekl devítiletý Matyáš ze Sokolova. Neopomněl dodat, že na vlastní oči viděl v přírodě lišku. Jeho sedmiletou sestru Markétu zaujal také mikroskop, ale i jedna z her.

„Na strom jsme měli naskládat k různým názvům obrázky ptáčků tak, aby to bylo správně. To mě bavilo," říká Markéta. Zájemcům o výstavu vzkazuje vedení muzea, že potrvá do 9. června.