V něm se tentokrát mohli vidět jak velké politické špičky, tak komunální straníci a úředníci nechvalně proslavení především svými aférami. Lidé jim vystavili účet a hlasováním vybrali absolutní vítěze. Titul Českého papaláše 2010 tentokrát přisoudili Davidu Rathovi. Uzmul totiž 53,6 procenta hlasů a s drtivým náskokem porazil ostatní kandidáty.

Krajským papalášem, takzvaným komunálním Štětináčem se stal starosta Prahy 5 Milan Jančík. Hned za ním, na druhém místě, se objevila Ivana Doubová, bývalá šéfka karlovarského stavebního úřadu a současná vedoucí odboru rozvoje a urbanismu na tamním magistrátu. Známá je zhodnocením své zemědělské půdy na stavební parcely. „Myslím, že jsem se do ankety dostala hlavně kvůli novinářům a celkově médiím, která mě ukázala ve špatném světle. Tento svět je nespravedlivý, ale na to jsem si už zvykla,“ reagovala Doubová.

Kdo anketu sledoval, mohl si všimnout, že těsně před jejím ukončením zmizel z nominací Jiří Paroubek. Stalo se tak po volbách do poslanecké sněmovny. „Jsme si vědomi, že jsme ho tím připravili o neochvějné druhé vítězství. Rozhodli jsme se ale k tomu s přihlédnutím k jednomu z pravidel slušného chování, které praví – do mrtvol se nekopá,“ vysvětlili hlasujícím autoři ankety. „Co se týče ankety, tak o ní byl oproti loňskému rok daleko větší zájem,“ poznamenal jeden z organizátorů akce Miroslav Balatka s tím, že si lidé mohli na vybírat z pěti různých kategorií – novinkou byla soutěž Papaláš super remix.

Hledání Českého papaláše byl jedním ze střípků Festivalu politické písně Sokolov – tentokrát nasměrovaný proti pasivitě. Jeho vyvrcholením byly dva velké koncerty pod širým nebem. Za muzikou však přišlo méně lidí, než si pořadatelé přáli. „Účast byla spíše pasivní a odpovídala tomuto menšinovému žánru,“ přiznal další z aktérů festivalu Tomáš Kábrt. Mnozí návštěvníci při sobotním koncertě polehávali na trávě a užívali si slunce. To pobavilo vystupující skupinu Do řady! „No, řeknu vám, k opalování jsme ještě nehráli.“

Výběr kapel si fanoušci pochvalovali. „Sestava je hodně dobrá. Mně se asi nejvíce líbí Terne Čhave. Loni jsem festival opomenul, letos jsem si ho už ale nemohl nechat ujít,“ řekl student Vítězslav Adamec z Lokte. Nad pokračováním festivalu zatím visí otazník. „Co bude příští rok, ještě vůbec nevím. Pokud do toho ale půjdeme, tak se asi nějakým způsobem postavíme problematice bývalých spolupracovníků státní bezpečnosti, kteří stále žijí mezi námi,“ nadhodil Balatka.