Řeč je o semináři Film Sokolov, který bude v MDK na programu o víkendu. Více v rozhovoru s organizátorkou Hanou Prokšovou. Kromě filmů přitom nebude chybět ani bohatý program včetně přednášek nebo výstavy.

Film Sokolov, který se bude o víkendu konat v sokolovském MDK, je už tradiční akcí města. Proč ho ale pořádají lidé z Prahy. Proč právě tady?
Film Sokolov vznikl díky nadšení lidí, kteří odsud pocházeli, byli s městem svázáni, chtěli připravit kulturní akci pro celé město, oživit ho. Zároveň studovali v Praze a tam jsme je poznali i my, kteří jsme po nich festival převzali a děláme ho už osmým rokem. Za ty roky už jsme s městem Sokolov spojeni taky.

Pro koho je festival primárně určen?
Je určen pro všechny. Každý rok vybíráme filmy tak, aby si to svoje našli filmoví nadšenci, ale i lidé, kteří si chtějí u filmu takzvaně odpočinout. Dramaturgie festivalu je namíchaná ze starších i úplně nových věcí, promítáme české i zahraniční filmy, několik let zařazujeme skoro povinně i filmy krátké, letos máme i dokument. A ne jen tak ledajaký.

Jak vzniklo letošní téma festivalu – Konec?
Vybírání tématu je vždycky zábavná, ale docela obtížná část. Vždycky chceme, aby to bylo slovo, které ve vás vyvolá spoustu obrazů a iluzí, slovo, které se vyjímá na plakátě a umožní nám dát celé akci nějakou jednotnou tvář. A musí nás bavit. O tomhle tématu jsme uvažovali už roky, protože konce jsou všude kolem nás. Ve filmech tedy zejména.

Jak s tématem festivalu zacházíte a v jaké šíři vás zajímá?
Konec nám právě umožňuje vidět spoustu různých témat a jevů skrz jediný motiv. Nechtěli bychom koncem vzbuzovat nějakou melancholii, naopak. Konce filmů jsou přece skvělá věc, konce cest znamenají návrat, konce vztahů jsou často velmi očistné. Konce nás donutí vidět svět alespoň trochu nově. Takže abych odpověděla: konec nás zajímá v šíři, která žádný konec nemá.

Jaké jsou vaše osobní tipy z programu Festivalu Sokolov?
Můj osobní tip je jasný: páteční španělský dokument Spousta dětí, opice a zámek. Nikdy jsem naši hlavní dramaturgyni Zuzku, která film bez váhání vybrala, neslyšela o ničem mluvit tak vášnivě nadšeně. Já mám taky ráda krátké filmy, letos to bude mimo jiné perfektní Happy End od Jana Sasky, český snímek, který měl velký úspěch i za hranicemi. V sobotu dopoledne zase promítáme českou komedii z roku 1958 Tři přání, možná si na ni čtenáři vzpomenou.

Co doprovodný program, pokud se nechci dívat na filmy?
Každoročně je v programu vyhrazeno i místo pro přednášky. Té první se letos ujal docent Petr Szczepanik z Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a bude mluvit o různých náhledech na konec ve filmografii. Druhou přednášku letos povezu do Sokolova já sama, bude to o dnešním stavu češtiny. A kdyby někoho nezajímaly přednášky, může jít ještě na výstavu uren, na koncerty, které se budou konat oba večery, případně s námi jet na tradiční nedělní výlet do okolí s průvodcem Vladimírem Bružeňákem. Všechno včetně filmů je to zdarma díky podpoře města Sokolov a Karlovarského kraje.

Co je pro vás při pořádání festivalu na prvním místě?
Chceme hlavně to, aby se lidé bavili a zažili výjimečný víkend. Máme ohromnou radost ze všech místních, spousta jich už chodí pravidelně a pokaždé se těšíme na to, koho nového přilákáme. A jako pořadatelé samozřejmě chceme, aby všechno proběhlo bez problémů a bez jakýchkoli škod. Většinou si až v neděli večer uvědomíme, že jsme vlastně už pár dní moc nejedli ani nespali. Ale pozitivní ohlas od návštěvníků je holt to nejlepší jídlo i odpočinek, které si můžeme přát.