IDA je participační umělecký projekt, který pracuje s odpadem a recyklovatelnými materiály a zaměřuje se na životní příběhy, etiku a vývoj společnosti. Cílem uměleckých děl vzniklých v rámci projektu IDA je umožnit publiku pomocí setkání s různými životními příběhy nalézt otevřenější pohled na jejich vlastní porozumění toho, co je to život, a vytvořit prostor pro vznik života zcela nového, poučenějšího. Snaží se přivést publikum na objevnou „cestu za poznáním".
Odpad není jenom odpad – to, co považujeme za odpad, či odpadky, je blízce svázáno s tím, čeho si v životě ceníme a čemu přisuzujeme hodnotu. Náš životní styl, životní postoj, jak chápeme lásku, to, jak si volíme žít naše životy.
Přijďte se dozvědět víc o procesu tvorby a příbězích, které za vystavovanými výtvarnými díly stojí. Načerpejte inspiraci, tvořte, podělte se o vlastní příběhy, staňte se součástí projektu a posuňme ho společně o krok dál. Někteří z obyvatel Karlových Varů se již zúčastnili.
Výstava v krajské knihovně ve Dvorech potrvá do konce dubna.

O projektu

IDA je výsledkem spolupráce mezi obyvateli Karlových Varů, Krajskou knihovnou Karlovy Vary a umělcem Torbenem Rejnholdtem Petersenem, který žil posledních 18 měsíců v České republice (šest z toho v Karlových Varech). Materiálem, se kterým umělec pracoval, byly použité a odhozené předměty, které poskytli obyvatelé města účastnící se projektu. Podle Petersena bylo důležité veřejnost zapojit, protože věří, že hlavním účelem umění je vytvářet pozitivní vliv na lidi a jejich komunity. Pro umístění výstavy byla zvolena knihovna, jakožto prostor setkávání rozmanitých skupin lidí, kde dochází k výměně znalostí, sdílení vědění, historie a inspirace, takže představuje ideální platformu pro další rozvoj.
Navzdory jazykovým bariérám vedla IDA k dialogům, inspiraci a výzvám, které se staly živnou půdou nových „cest za poznáním" jak pro účastníky z řad obyvatel města, tak pro umělce samotného. Účastníci projektu si měli všímat věcí a materiálů, které je obklopují. Předmětů, které již přestaly sloužit jakémukoli účelu: buď byly rozbité, nebo je měnící se doba odsoudila jako nepotřebné. IDA se snaží upozornit na to, jak se naše společnost mění a kolik materiálu, který označíme za odpad, dnes existuje. Snaží se ukázat, jak mohou být věci, které již neslouží původnímu účelu, stále užitečné v nových kontextech a získávat zcela nový smysl. IDA (jak během procesu tvorby, tak nyní jako výstava) upozorňuje na to, jak zásadní roli hraje vztah k odpadu nejen celospolečensky, ale i v soukromých životech – jaký dopad má na způsob našeho přemýšlení a přístup k životu.
Pro Torbena R. Petersena byl tento projekt výzvou po technické, časové i materiálové stránce a vedl k zásadním změnám v tom, jak autor žije. Najednou měl plné ruce i hlavu materiálů, se kterými nikdy dřív nepracoval. Projekt trval dva a půl měsíce a z toho strávil Petersen více než 38 dní na cestách. Nová díla se tak rodila cestou ve vlacích do Brna, v autobusech na Prahu a v letadlech vysoko v německém vzdušném prostoru při cestách do Dánska, což znamenalo výrazné omezení na váze i velikosti používaných kousků odpadu. Hybnou silou se stala nutnost kreativního přístupu, nutnost nalézat nové možnosti v těch nejobyčejnějších materiálech, kterými jsme běžně obklopeni. Nové uvažování nakonec vedlo k celkové změně přístupu k životu, milostný život a mezilidské vztahy nevyjímaje.
Umělecká díla, která vznikla v rámci projektu, jsou nadčasová a nepostrádají uměleckou hloubku, protože základní součásti lidského vědomí, kterých se dotýkají, budou vždy historicky platné. Díla se vztahují k opakujícím se situacím, kterým jako lidské bytosti a jako společnost neustále čelíme: vývoj technologií, společenská změna a nové životní styly. Zároveň se tato díla vztahují k našim individuálním tématům a problémům – jaké komplexity může nabývat vztah mužů k ženám a lásky vůči sexualitě.
Do uměleckých děl se propíjí zkušenosti, pozorování a osobní vývoj, kterým si autor prošel. Předměty představují osobní narativy a historické deskripce pro budoucí časy. Autor doufá, že jeho díla budou inspirovat a povedou k sebereflexi a zamyšlení. Příští generace budou skrze ně mít možnost porozumět našim životům, stejně jako my těm jejich.