Akci podle světoznámé soutěže Hry bez hranic pořádá Nadační fond Ještěřice, který pomáhá v Karlovarském kraji nejen v sociální oblasti a podobnými akcemi plní účet nadačního fondu.

Klání zdolá celkem osm týmů. Pořadatelé slibují pořádný kus zábavy. Soutěžící totiž zdolají Vysokou školu čarodějnickou. „K samotným soutěžím toho nemůžeme sdělit mnoho, aby byly týmy překvapené. Obecně můžeme říct, že soutěže nejsou nikterak náročné na fyzickou kondici, i když nějaký pohyb zahrnují. Soutěžící budou ale potřebovat zručnost, důvtip, spolupráci a také postřeh," říká předsedkyně Nadačního fondu Ještěřice Miluška Merklová.

Prozradila však, že startující budou muset v jedné ze soutěží prokázat znalost práce s lexikonem kouzel. Péct se údajně budou také neviňátka, vařit elixír a lidé budou svědky proměny živých bytostí na neživé.

„S přípravami vrcholíme. Máme přichystané kostýmy i rekvizity. Vše je opět z dílny samotných Ještěřic a našich pomocníků. Na tom si dáváme záležet, protože jednak ušetříme výdaje, což je pro fond naprosto klíčové, a jednak ta osobní angažovanost, vlastní píle a práce je to, co dělá Ještěřici Ještěřicí," pokračovala.

Přípravy na druhý ročník Her bez hranic u hranic, kdy startují vždy sedmičlenné týmy, trvaly šest měsíců. „Nejprve vymýšlíme koncept, jednotlivé soutěžní disciplíny a možnosti jejich provedení. Následně začínáme shánět, vyrábět, domlouvat spolupráce, potom přichází výzvy pro přihlašování týmů a jejich následná koordinace a pak už se jen piluje a zkouší a dolaďuje. Nezbytností je samozřejmě školení dobrovolných rozhodčích."

Hry, které začínají úderem 13. hodiny, budou probíhat na parkovišti pod kostelem ve Stříbrné. „Je to poměrně velké prostranství, takže nám umožní rozložit jednotlivé soutěžní disciplíny do prostoru. K přípravě her hodláme využít jak zem, tak rostliny a stromy, stejně tak různé tekutiny v rozličném skupenství a samozřejmě i vzduch. Pro extrémní případy máme zajištěn technický dozor, který se specializuje na podporu a kontrolu letového provozu," směje se Miluška Merklová. „Kolem herní plochy bude uspořádáno veškeré zázemí pro soutěžící i organizátory. Bude tu stánek s občerstvením, pódium pro moderátory a následně pro kapelu. Nebudou chybět ani stany pro diváky. Doufáme, že nám stejně jako loni bude přát počasí. Na druhou stranu, všechny soutěže jsou zvládnutelné i za nepřízně počasí."

Ještěřice mají přichystáno netradiční zahájení v duchu soutěžního tématu. Po zahájení her a slavnostním nástupu všech týmů dojde k oficiálnímu předání pomyslné štafety Her z rukou starosty Kraslic do rukou starosty Stříbrné. Pak už vypuknou jednotlivé soutěže. Mezi soutěžemi bude krátká pauza na zotavení soutěžících i rozhodčích. „Vyhlášení je předběžně plánováno na 17 až 17.30 hodin. Od 18 hodin vypukne taneční zábava se známou kapelou z Chodova Alabalabamba. Doufejme, že si soutěžící a diváci nenechají ujít první letošní příležitost protančit večer pod širým nebem," doplnila.

Soutěžit budou týmy Jindřichovic, Dolního Rychnova, Rotavy, Nové Role, Dalovic, Stříbrné, Kraslic a Chodova.