V přírodním amfiteátru pod hradem Loket začal nový ročník open air koncertů, který letos nabídne asi nejatraktivnější program za dobu své existence. Po páteční rockové předehře a vystoupení skupin Škwor, Harlej a Tajfun byla hned na sobotu přichystána první lahůdka pro náročné publikum v podobě maďarské legendy Omega a neméně známého seskupení hudebníků Collegium Musicum se slovenským klávesovým mágem Mariánem Vargou.

Omega se vrátila do Lokte po dvou letech s novým albem Omega Rhapsody. Podle pořadatele koncertů Vladimíra Suchana z agentury Vlny byl návrat maďarských muzikantů do amfiteátru pouze otázkou času. „Když v srpnu 2009 dohráli před vyprodaným amfiteátrem, zpěvák a vedoucí kapely János Kóbor uvedl, že by si tady rád zahrál při turné, jímž Omega oslaví 50 let své existence,“ řekl Suchan.
„Maďarští rockeři představili nejen hity z padesátileté kariéry, ale rovněž to nejlepší z nového alba. Je to první album po 16 letech, které Omega vydala i za hranicemi Maďarska,“ podotkl.

Album Omega Rhapsody je výsledkem asi 600 hodin intenzivní práce ve studiu. Nahrávalo se v Maďarsku. Technickým poradcem byl vyhlášený anglický producent John Gallen, který spolupracoval s kapelami Queen nebo Simply Red. „O finální mastering se postaral Dick Beetham v Londýně,“ uvedl János Kóbor. „Jde o první album z plánované trilogie k 50. výročí kapely Omega. Vedle práce na novém albu jsme odehráli několik velkých koncertů a festivalů v Maďarsku, Rumunsku, Polsku, Německu a na Slovensku,“ poznamenal Kóbor.

Sobotní koncert „Stounů z východu“, maďarské Omegy, nebyl podle Suchana běžnou záležitostí i proto, že došlo na spojení hned několika muzikantských veličin. Na pódium si Omega pozvala i slovenského klávesového mága Mariána Vargu a Collegium Musicum.
V letošním ročníku loketských open air koncertů se kromě Omegy představí také Glen Hughes, někdejší zpěvák a baskytarista kultovní kapely Deep Purple, i nejvýraznější osobnost keltské hudby Alan Stivell. Kromě nich zamíří do Lokte britští Levellers a řada českých rockových veličin, třeba kapely B.S.P. a Olympic. Pod hradem ale zazní i klasika při dvou koncertech Karlovarského symfonického orchestru.