V pátek večer zaplnili Základní uměleckou školu v Kraslicích harmonikáři, a bylo se na co dívat. Hráči vystřihli klasickou hudbu, Beatles či přenesli diváky svou hudbou mezi piráty z Karibiku. Odměnou jim byl bouřlivý potlesk po každé zahrané skladbě. Přijel totiž akordeonový orchestr z německého Klingenthalu, ve kterém hrají i Krasličáci. Hana Müllerová z kraslické ZUŠ je jednou z těch, kteří mají společné účinkování na svědomí. Deník jí položil několik otázek.
Jak vznikla spolupráce českých muzikantů s německými?
Akce se zrodila na popud ředitele ZUŠ Kraslice Františka Stůje a také mého tříletého působení v orchestru. Celou partu orchestru jsem si velmi, velmi oblíbila. Přátelsky mne mezi sebe přijali a cítím se mezi nimi velmi dobře. Orchestr pořádá pro své členy výlety a společenská setkání, z čehož
vyplynulo velmi vřelé přátelství. Před třemi lety přišel dirigent orchestru do ZUŠ Kraslice pátrat, zda by se nenašly u nás na škole posily pro jejich orchestr, a byl velmi potěšen naším zájmem.
Představte čtenářům krátce německý orchestr.
Gunter Gerber je dirigent, aranžér skladeb, zpěvák, zakládající člen orchestru. Spolu s dosud hrajícími – Dieter Herold, basový akordeon, aranžér a Harri Schneidenbach. Orchestr vloni oslavil 50 let od svého založení, za tu dobu navštívil mnoho zemí. Namátkou lze jmenovat Švédsko, Finsko, Itálii, Rakousko, Rusko i Čechy. K dispozici jsou též nahrávky na CD. Orchestr zkouší každé pondělí v německé Zwotě a každý hráč má k dispozici akordeon značky Weltmeister.
Na koncertu jste měli široký repertoár.
Zazněly melodie od klasiky po populár, konkrétně Uherské tance J.Brahmse, Poem Z.Fibicha, melodie z filmu Piráti z Karibiku, Tanec Zorby, akordeonové sólo Flick-Flack zahrál Alex Batov, píseň švédské kapely ABBA Thank You For The Music zazpívala zpěvačka orchestru Annekathrin Flechsig. Na dudy zahrál Kay Piesendel skotskou píseň Auld Lang Syne a nechyběla ani česká od J.Vejvody – Hrajte, já ráda tancuju.
Představte českou sestavu v orchestru.
Stálými členy orchestru jsou akordeonisté ze ZUŠ Kraslice - Hana Müllerová třetím rokem a její tři žáci – M.Polívka druhým rokem a letos se přidaly K. Ivankova, K.Kričfalušiová-ta si s orchestrem v pátek odbyla svou premiéru. Všichni tři jsou též členy Orchestru ZUŠ Kraslice (v září odcestuje na koncertní zájezd do Chorvatska) a akordeonového souboru, který získal před dvěma lety 2.místo v celostátním kole soutěže ve hře na akordeon v Pardubicích. Karinka získala v téže soutěži 3.místo a v letošním roce se zúčastnila Zimní olympiády dětí a mládeže 2014 ve hře na akordeon za Karlovarský kraj, kde se probojovala do 2.kola soutěže.
A letošní plány? Mohou se hlásit i noví zájemci?
Čeká nás vystoupení v Kraslicích na akci pořádané Kulturním sdružením občanů německé národnosti a vystoupíme též na Závěrečném koncertě ZUŠ Kraslice. V akordeonové třídě vyučuji 15 žáků, z nichž polovina hraje též v souborech. Každý začátek školního roku přijímám nové zájemce o hru na tento zvučný nástroj.