I díky tvrdé práci se ale organizátorům podařilo připravit celou řadu zajímavostí, které na návštěvníky čekají už tuto sobotu 20. září. Více o nadcházejících slavnostech prozradil jeden z hlavních organizátorů, chodovský místostarosta Patrik Pizinger. Sokolovský deník je mediálním partnerem oslav.

Organizace tak rozsáhlých slavností musí být hodně náročná. Kolik lidí se na tom všem podílí a jak dlouho to celé trvá?
Nejužší organizační tým čítá asi 15 lidí, příprava začíná v podstatě už ve chvíli, kdy předchozí oslavy skončí. Intenzivněji se vše rozjíždí zhruba rok předem, když už je přibližně znám rozpočet. Čím víc se pak slavnosti blíží, tím víc je to hektické a v posledních týdnech a dnech už úplně nejvíc. S celkovým počtem zapojených lidí se pak dostáváme až k číslu 250.

Přibližte trochu některé ze zajímavostí, které se na návštěvníky slavností chystají.
Opravdovou perličkou bude už zmiňované pivo, které podle historické chodovské receptury vaří plzeňský sládek Josef Krýsl. Chtěli bychom, aby to byl první krok k návratu pivovaru do Chodova. Historicky tady totiž pivovar byl a třeba se ho město zase do budoucna dočká.

V souvislosti se slavnostmi vychází o Chodovu také nová publikace o jeho historii…
Publikace vychází, ovšem nejedná se o klasické strohé dějiny! Naopak, je to spíše soubor zajímavostí, ve kterém si každý najde to své. Jsou tam například proměny názvů ulic napříč historií – zajímavé je porovnání předválečného stavu s dobou budovatelského nadšení a samozřejmě současností. Kniha stojí na základech informací ze starší publikace MAS Sokolovsko, které doplnili Ivana Sarkányová a Miloš Bělohlávek. Ten nás ostatně nadšeně zásobuje tolika informacemi, že je sotva všechny zvládáme vstřebávat.

Je ještě něco, co by návštěvník oslav rozhodně neměl vynechat?
Zřejmě možnost svézt se po Chodově kočárem taženým koňmi! Stanoviště bude v Tyršově ulici a ceny spíše symbolické.