Koncem září se na Sokolovsku uskutečnilo sjednocení Ostrostřelců Koruny české. Co k tomu tuzemské ostrostřelce vedlo? Jaká se ke slavnostnímu sjednocení váže historie?

Jednoho dne jsem studoval jednotlivé možnosti účasti našeho Sboru loketských ostrostřelců a jako jeden z prostředků jsem využil internetové stránky. Tam jsem nalezl stránky Evropské rady ostrostřelců. Toto mě zaujalo pro náš další růst a možnosti šíření historie a zvyků našeho sboru. Po navázání kontaktu jsem se dozvěděl, že Evropský svaz ostrostřelců má po celé Evropě 6 milionů členů a je rozdělen do několika menších celků.

Náš sbor by byl pod vedením Střeleckých cechů Polské republiky společně s Chorvatskem a dalšími státy východní části Evropy. Po získání těchto informací jsme se rozhodli, že navážeme kontakt s polským sborem a zjistíme více informací o možnosti další spolupráce. Polská strana byla velice ochotna a dne 12. a 13. března 2007 došlo k návštěvě výboru v Lokti. Na uvedeném střetnutí jsme se dozvěděli mnoho cenných informací.

Na další naší schůzce jsme se rozhodli, že by bylo výhodnější vstoupit do Evropského sboru ostrostřelců po sjednocení sborů v ČR.
Pro další informace jsme vyslali dne 14. dubna 2007 zástupce našeho sboru na zasedání Evropské rady ostrostřelců v Peine (Německo). Tam našeho vyslance velice mile přijali a přivítali nápad vstupu jako sjednocení v ČR. Byl domluven způsob postupu sjednocení a jako partner bude právě Střelecký cech Polské republiky.

Potom jsme začali oslovovat jednotlivé sbory v republice. V první řadě se jednalo o naše již tradiční kolegy z Rakovníka a Stříbra. Tato myšlenka o sjednocení se jim velice líbila, a tak jsme pátrali dále po dalších sborech. Na akcích v Kolíně, Třeskonicích, Senomatech a dalších jsme se postupně domluvili a sehnali k myšlence sjednocení další sbory.

Jedná se o následující sbory: Sbor loketských ostrostřelců, Sbor rakovnických ostrostřelců, Privilegovaný měšťanský střelecký sbor Stříbro, Ostrostřelecká společnost Chomutov, Brněnský střelecký sbor, Pražské měšťanské ostrostřelecké sbory - Pražští ostrostřelci, Garda městyse Senomaty.