Jak a z čeho lidé vyráběli oblečení třeba před dvěma tisíci lety, si ve výstavní síni sokolovského zámku mohou vyzkoušet školáci, ale třeba i nevidomí. Interaktivní výstava s názvem Šaty dělají (pra)člověka tu potrvá až do druhé poloviny června. Současně se tam návštěvníci mohou dozvědět víc o archeologické historii samotného zámku.

„Výstava návštěvníky postupně provede výrobou pravěkých oděvů. Od materiálů, přes repliky primitivních tkalcovských stavů a vřeten až po ozdobné pásky a spony. U všech předmětů jsou popisky psány také Braillovým písmem a návštěvníci je mohou vzít do rukou nebo si vyzkoušet princip jejich fungování," vysvětluje Michal Matyo ze sokolovského muzea. Na tvorbě popisků spolupracovalo i sokolovské středisko TyfloCentra pro nevidomé. „Vystavené předměty nám ale ještě do rukou nepřišly, takže jsme moc zvědaví. Výstavu navštívíme nejspíš začátkem května," prozradila vedoucí střediska Gertruda Maruščáková.

„Osobně jsem fascinován důmyslností vertikálního tkalcovského stavu nebo třeba takzvaných karetek. To jsou dřevené destičky, do kterých se navléknou vlákna a podle toho, jak s nimi otáčíte, vzniká splétaný pásek s různými vzory," popisuje Matyo. Výstava je podle něj určena hlavně pro školáky, kteří možnost všechno si osahat ocení nejvíce. „V dalších místnostech jsou navíc ukázky autentických předmětů nalezených při archeologických výzkumech sokolovského zámku nebo jinde na Sokolovsku. Návštěvníci se tak mohou rovnou dozvědět víc z nejstarší historie zámku," dodal.