Sokolovští ochotníci v premiéře představili svou novou hru Neříkej mi lásko, španělské autorky Marty Buchacy. A v páteční podvečer bylo zdejší divadlo zcela zaplněno. V Sokolově poslední dobou nijak mimořádný jev. Jak je to možné či co o nové hře říkají sami divadelníci, tlumočil jejich režisér Martin Volný.
Co říkáte na takový zájem diváků?
Na tomto místě bych chtěl divákům ze srdce poděkovat za tak hojnou účast. Je to pro nás čest a zároveň závazek k co nejlepším výkonům, kterými si jejich přízeň zasloužíme. Díky.

Co byste řekl k premiéře samotné?
Zvláštní téma zákazu lásky. Čas od času peprnější výrazivo. Množství přestaveb. Retrospektivy. Čemu by se měli diváci smát? To jsme si říkali po celou dobu zkoušek. Ale divák to vidí jinak a dal to jasně najevo. Hra byla snad desetkrát přerušena potleskem a závěrečná děkovačka byla krásnou tečkou za představením. Nesmíme se ale nechat zmást premiérovým publikem. To je vždy velmi laskavé a s ohledem na osobní vazby s herci nemusí být vždy objektivní.

Jak probíhaly zkoušky na hru?
Jako režisér jsem sice tušil, že to opravdu je hořká komedie, ale provozní slepota získaná množstvím zkoušek mě někdy mátla. Tady musím poděkovat ještě dvěma lidem. Kamarádce a režisérce karlovarských amatérů ze souboru D3 Andule Ratajské a své Marunce. V okamžicích, kdy má skepse gradovala, přišly a znovu mě nastartovaly radou a názorem. Díky vám, holky.

Co byste řekl k hercům a jejich výkonům?
Na nervózní premiéru – skvělé! Nováčci Lucka Brožová, Míša Bímová a Pavel Novotný podali skvostné výkony a jejich premiéra na „velkém" jevišti se jim velmi vyvedla. Ostatní, Hanka Džudžová, Dana Horáková, Petr Boor, Milan Martinec, Patrik Ulman, Tomáš Tutter, s více či méně bohatými zkušenostmi podali velmi, velmi kvalitní výkony. Kolektivní výkon byl ve vyznění hry každopádně ucelený a nádherný.

Takže jste spokojený?
Mé hodnocení, jako režiséra, je střízlivé. Premiérou jsme se dostali na úroveň 66% mých představ a schopností herců. To znamená další práci. Jak říkají amatérští divadelníci, „premiérou začíná pořádné zkoušení". Vědomi si této rezervy, budeme chtít s každou reprízou ukázat sokolovským divákům, že hra se znatelně posouvá k ještě vyšší úrovni. To, zda se nám to povede, zhodnotí sami diváci.

Občas tvrdíte, že to s vámi mají herci těžké. Platí to stále?
Chtěl bych hercům složit poklonu a poděkovat jim. Za to, že mi dali důvěru a věřili mi. Za to, že snesou mé výtky, křik a emoce. Za to, že dokážou bravurně uhýbat před předměty, které po nich házím. Za to, že jsou tolerantní a trpěliví, když jim měním aranžmá, texty, kostýmy, osvětlení a zapomínám občas, že jsem to chtěl minule jinak. Díky.

Kde mohou diváci novou hru vidět a jaká je z vašeho pohledu?
Nová hra je na světě a je skvělá! Má vše, co by mělo divadlo mít. Humor, slzy, zábavu i zamyšlení. Je jako život sám. Možná se v ní mnohý pozná a pomůže mu v poznání sama sebe. Možná na ni někdo zapomene a jednou se mu to vybaví v jeho životě. Hra je živá, aktuální a stojí za to. Teď ji chceme hrát, kde se dá. Sokolov nevyjímaje. Na domácí scéně chceme zahrát už v červnu. Nejbližší itinerář je 24. dubna Kladno, 16. května Kynšperk, červen Sokolov a pak se uvidí. Děkujeme všem za podporu a těšíme se na setkávání na dalších reprízách naší nové hry Neříkej mi lásko. Premiéra opět dokázala, že v Sokolově „dobré divadlo žije".