Historickými slavnostmi ožije v sobotu Kynšperk nad Ohří. Město si totiž letos připomíná 777 let od svého založení. A aby oslavy byly co nejvíce stylové, zahájí je průvod v dobových kostýmech. Chybět v něm nemají král s královnou, dvořané, herold, šermíři, bubeníci, hudci nebo kejklíři.

„Ještě nevím, jestli si s radními také vezmeme kostýmy, nebo ne. To bude překvapení,“ směje se starosta Kynšperka nad Ohří René Bolvari.
Další návštěvníci v kostýmech jsou podle něj srdečně vítáni. Co nejvíce lidí v průvodu by také rád viděl Dalimil Dolejší z pořádající umělecké agentury Cukulet.
„Na Sokolovsku není tradice historických průvodů. A my bychom to rádi změnili. Bude proto milé, když se zapojí místní občané a pomohou nám vytvořit skvělou atmosféru kynšperských oslav,“ apeluje na případné zájemce Dolejší. „Z panovníků se objeví zakladatel Kynšperka Václav I. a Karel IV. Ten dal městu práva a povolil mu postavit hradby,“ připomíná Dolejší.

Sraz účastníků průvodu bude na seřadišti u kostela. Směrem ke hřišti procesí vyrazí v 15 hodin.
Tam také započne hlavní část programu, který slibuje například vystoupení bubeníků Tambour Blovice, skupiny dobových tanců Ambrenau a tanečnic z Gothic Teufel. Návštěvníci uvidí také hudebníky známé jako Rytíři z Tachova.

Starosta i organizátoři doufají, že na akci zavítá hodně diváků z blízkého i dalekého okolí. Očekávají rodiny s dětmi a pak zejména milovníky historie. „Na slavnostech zazní irské balady v podání kapely Kukulín či vystoupí šermíři a orientální tanečnice. Takže si myslíme, že přijde hodně příznivců historie a šermu,“ tvrdí Bolvari.

Ve 21.30 hodin se předvedou plivači ohně. Po jejich show ozáří oblohu ohňostroj doplněný živou hudbou. V místě bude stylová krčma, řemeslnické tržiště, ukázky zbraní a zbroje, střelba z kuše i luku a další atrakce.

Podle radnice se motoristé nemusí obávat, že by během oslav nemohli zaparkovat. „Návštěvníci mají možnost nechat své auto i poblíž městského sportoviště, kde se budou slavnosti konat,“ říká Bolvari.