Již desátý, jubilejní ročník Rance plného písniček se konal v Městském kulturním středisku v Habartově. Jelikož v malém sále probíhalo družební setkání představitelů měst Habartov a Bad Berneck, příznivci folkové, trampské a country hudby se museli přesunout do kinosálu. Nevýhodou byl menší komfort, výhodou lepší akustika. Pohodičku si užívalo na osmdesát diváků, kteří si notovali se zpěváky a často je odměňovali aplausem.
Poprvé zde vystoupila skupina Proměny z Plzně. V jejím repertoáru se objevuje nejen country hudba, ale i moderní skladby. Skupina hraje např. i na zábavách.

Příjemným zpestřením nejen hudbou byla folková skupina Zlej sen z Chomutova. Její vedoucí Láďa Kinský dal tentokrát dohromady sedm muzikantů, především mladých dívek. Z původní sestavy, která již v Habartově hrála, zůstali jen tři. Na závěr příjemného vystoupení si mohli diváci zazpívat písničky ze známého večerníčku Příběhy včelích medvídků.
Již tradičně na Ranec přijela plzeňská folková skupina Fregata a také skoro domácí country skupina Bodlo z Chodova, která na závěr předvedla bravurní výkony na housle, banjo i kytary.

Diváky v průběhu večera také čekal křest CD II. Trampské vzpomínky. Jedná se o skladby dnes již neexistujících skupin z našeho kraje. Skladby dala dohromady pětice nadšenců v čele s Karlem Pýchou. Na vydání se podílel i Václav „Kaktus“ Mladý (hrával ve skupině Rychtáři Cheb a H+28 Nové Sedlo). Dále pak pořadatel milého setkání příznivců folku, trampské a country hudby - Rance a Vánoční nadílky Tonda „Fenek“ Gregor (hrával ve skupině Bubáci Habartov). O zvuk se postaral Míra Zíka a průvodní slovo přednesl Štěpán Podéšť. Diváci si CD mohli zakoupit u pořadatelů.

Po skončení koncertu se mohli diváci přesunout do malého sálu, kde se hrálo a zpívalo společně u kytary až do pozdních nočních hodin.

Poděkování patří nejen pořadatelům Marii „Bublině“ Gregorové a Tondovi „Fenkovi“ Gregorovi, ale i zvukaři Mírovi Zíkovi, konferenciérovi Štěpánu Podéšťovi, Bohuslavu Baštovi za pořizování videozáznamu do našeho archívu a pracovnicím městského kulturního střediska v čele s paní Marlenou Brožákovou za poskytnutí sálu a milého občerstvení.

Na závěr bych chtěl pozvat společně s pořadateli čtenáře na prosincovou akci Vánoční nadílka folkových, trampských a country písniček, která se bude konat 12. prosince v Městském kulturním středisku v Habartově.

Vladimír Marek