Pěvecký sbor Andílci z Plzně, který vede kraslická rodačka Jana Korbelová, se na konci měsíce vrátí do regionu, aby se zapojil do benefiční akce Nadačního fondu Ještěřice. Nedávno sbor točil v Kraslicích nový videoklip a vystoupil i v bublavském kostele. Více v rozhovoru právě se zpěvačkou a sbormistryní s uměleckým jménem Jana Marie Kateřina Korbelová.

Už na konci měsíce se na Kraslicku zapojíte do benefičního koncertu. Přibližte, kde a jak bude probíhat?
Bude se jednat o menší sérii koncertů. První benefiční akce pro Nadaci Ještěřice ponese název Pod křídly andělů. Uskuteční se 29. listopadu od 16.30 hodin na Bublavě v krásném kostelíčku, ve kterém jsme již zpívali letos v srpnu. Vystoupí zde Pěvecký sbor Andílci, který tímto koncertem zahájí svoji vánoční šňůru koncertů pro rok 2014.
Druhý koncert v sérii bude již můj recitálový. Konat se bude 13. prosince od 16 hodin ve Stříbrné v kostele a má název Snění podle stejnojmenného CD, které si budou moci posluchači na místě zakoupit a podpořit tak navíc Nadační fond Ještěřice.

Kdo bude při benefici účinkovat a jak vůbec nápad vznikl?
Oslovila mě Petra Doležalová z Nadačního fondu Ještěřice, zda bych byla ochotna pro ně akce uspořádat, a také proto, že jsem rodačka z Kraslic, samozřejmě jsem nemohla říci ne. Vždyť Kraslice jsou stále mám rodným městem, a pokud člověk může svojí prací pomoci alespoň trošičku někomu jinému, je to přeci samozřejmé.
V listopadu bude zpívat Pěvecký sbor Andílci a hosty na lednovém koncertě budou moje žákyňka, talentovaná začínající zpěvačka Kateřina Lišková, dále úžasný zpěvák a můj báječný kolega Zdeněk Lucák (basbaryton), který se také vzdal honoráře, aby podpořil dobrou věc. Zvukově vše zaštítí opět Meatarea 51 o.s. – Petr Schneider, Jiří Džudža a Jakub Korbel. Je to prostě úžasné, mít kolem sebe tak skvělé kolegy a přátele, kteří vás podpoří v dobré věci. A také manžela a rodinu, kteří vás podporují a vždy za vámi stojí v pozadí.

Benefiční koncerty se blíží, a jak vás znám, vše budete mít dokonale připravené. Jak probíhají přípravy?
Je to náročné, ale zvládáme to myslím dobře. Děti mají dvakrát do měsíce ještě ke každodenním a týdenním zkouškám víkendová soustředění. A jsou prostě báječné. Skvělý kolektiv, makají, a bez breptání. Velké slečny z Andílků mi hodně pomáhají s malými Andílky. Maminky nám vždy napečou dobroty, a ač odcházíme večer ze sálu téměř po čtyřech, je to vždy s úsměvem a s chutí do další práce. Začínají být opravdu profíci. Jsem na ně neskutečně pyšná jako jejich Music Mama, takovou mám od dětí přezdívku. Na přípravách se nicméně podílí celý náš tým, choreografka MiniAndílků Miluška Sutnarová a choreograf velkých Andílků, Mastrů a Littlů Pavel Wolf a moje kolegyňka od Baby Andílků Jana Rašková.

Půjde o ojedinělou takovou akci, nebo máte představu i o pokračování?
Naše děti, já i moji kolegové vždy budeme dělat koncertní benefiční akce nebo představení. Pomáhat druhým se dnes moc nenosí, ale my máme jiný názor a kdo ví, třeba se pak přidají další a další. Jedna kapka moře sice nedělá, ale když těch kapek bude více, budeme doufat, že to moře časem budeme mít i u nás v Čechách.

Už jste říkala, že práce máte mnoho, čeká vás série koncertů. Co je u Andílků ještě nového?
Fungujeme již v Plzni pod jednou hlavičkou školy, a to je Centrum umění a pohybu. Andílci jsou nyní rozděleni do vícero skupin podle věku a zaměření. Připravujeme se na celou vánoční šňůru koncertů a nejrůznějších dalších vystoupení. Kromě Bublavy a Stříbrné budeme vystupovat i u nás v Plzni při vánočních trzích a těšíme se na Sváteční koncert s Bárou Basikovou ve Velké synagoze v Plzni. Ten se bude konat 7. prosince, o dva dny později nás čeká koncert sólistů Centra umění a pohybu s Galerií Masné krámy, 10. prosince máme benefiční akci pro Nadaci transplantace kostní dřeně s názvem Následuj anděla na plzeňském náměstí Republiky. Výčet je dlouhý. Také se těšíme a připravujeme na další videoklip Den, kdy se stmívá. Budeme ho natáčet se skvělými partnery. Klip bude plný i tanečních choreografických prvků a v závěrečné scéně nás bude tančit na dvě stě. No prostě paráda. Po Vánocích se začneme připravovat na turné a chystáme představení Upíři. Dále nás čekají koncerty, Historický víkend, Music of the Night a další.

Stihnete v tom hudebním kolotoči i vlastní sólová vystoupení?
Určitě. V současné době se připravuji také na sérii vánočních koncertů a recitálů. Avšak již probíhají velké přípravy Turné 2015 s holandským orchestrem, koncerty nás čekají v zahraničí i v České republice (Mariánské Lázně, Praha, Karlovy Vary, Plzeň, Holandsko aj.). Největší radost mám, že se mnou celou koncertní sérii pojedou i moje děti – Andílci. Zástupci z Holandska, kteří nás před pár týdny navštívili, byli z dětí naprosto unesení a dojatí. Nejen ze zpěvu, ale jak jsou disciplinované a profesionální. Zkouška proběhla ve Velké synagoze, chtěli je slyšet naživo. Hned po odzpívání dostaly děti pozvání od prezidenta orchestru do Holandska a oznámil jim, že celé turné pojedou se mnou. Byli jsme ohromeni všichni. Na jevišti tak bude 150 umělců – orchestr, sbor, dirigent a moje maličkost.
Také již probíhají přípravy na natáčení nové desky s orchestrem, která se bude točit částečně v Čechách a částečně v Holandsku, křest pak proběhne jak v Holandsku, tak i v České republice. Dále mě čeká hostování v Rumunsku a dalších zemích, takže práce, práce, práce.

Teď jste točila i vy videoklip Nella Fantasia. Jak jste si natáčení užila?
Vše probíhalo na zámku Mariánská Týnice. Tímto bych ještě jednou chtěla poděkovat celému vedení Mariánské Týnice, protože byli velice ochotní a laskaví. Je to překrásné a kouzelné místo, všem doporučuji si tam zajet. Natáčeli jsme přes 12 hodin, bylo to náročné, ale byla parádní parta a byla i legrace. První obraz se točil v zahradách s padesáti růžemi, věřte, zní to jako pohádka, ale s dvanácticentimetrovými podpatky žádná legrace (smích). Další obraz byl ve zřícenině zámku, kde po mně házeli listopadové barevné listí. No, ano, neudržela jsem se smíchy, kreace házejících z týmu, které tomu dodaly tu správnou atmosféru, byly k popukání. Tento záběr jsme točili opravdu dlouho. Další scéna byla na ochozu zámku. Vystoupat 80 schodů v těsném prostoru byl opravdu zážitek a myslím, že jsem do kamery odříkala i svoji závěť, kdybych se už nevrátila zpátky. Finální scéna se odehrála v chrámu zámku, 500 rozsvícených svíček a monstrózní bílá róba tomu dodaly to správné kouzlo. Tento klip byl točen jako propagační promo k Turné 2015.

Připadá mi, že vaše práce nese takové poselství…
Beru vše tak, že největším darem jsou lidi kolem nás, neberme je jako samozřejmost, protože se jednoho dne ohlédneme a už tady třeba nebudou. Važme si každého dne, který můžeme strávit s úsměvem a ve společnosti těch, co máme rádi a co nás inspirují v našem životním snažení. Pro mě to je hudba, rodina, přátelé a moji Andílci. Buďte vděčni, pokud někdo takový ve vašem životě existuje.