VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbor Zvonek oslavil koncertem kulaté narozeniny

Sokolov – Pěvecký sbor Zvonek ze Sokolova slaví v těchto dnech třicet let své existence. Vznikl tedy v roce 1986 a během jeho existence se ve sboru vystřídali dva sbormistři, a to Václav Zeman a po něm František Steinfed. V současné době vede sbor sbormistryně Andrea Plachá, která převzala pomyslné kormidlo před deseti lety. Ta Deníku poskytla rozhovor.

22.3.2016
SDÍLEJ:

SOKOLOVSKÝ pěvecký sbor Zvonek. Foto: repro Deník

O víkendu jste slavili již 30 let své existence. Tak jak jste si oslavu užili?

Naplánovali jsme výroční koncert, který se konal v sobotu v divadle MDK v Sokolově za účasti bývalých, současných a možná i budoucích učitelů a žáků, kteří se všichni společně zapojili do koncertu. Vystoupení se povedlo a nostalgicky se zavzpomínalo na bývalé dva sbormistry a celé období sboru až do současnosti.

Zvonek má za sebou nespočet koncertů. Jaké máte cíle do dalších let?
Mým cílem je rozšířit zájem o sborové zpívání mezi dětmi a zvýšit počet žáků ve Zvonku včetně chlapců. Nadále se zúčastňovat sborových soutěží nejen v České republice, ale zvláště pak v zahraničí. Tradiční soutěží je Mezinárodní festival sborů v belgickém Neerpeltu, kde se Zvonku historicky daří a vždy si odváží úspěch v podobě získání zlatého pásma.

Máte dostatečný zájem o účast ve vašem sboru ze strany dětí?
Zájem ze strany dětí mimo ZUŠ není dostatečný. Nábor provádím osobně po sokolovských základních školách. Příchod dětí do Zvonku je taktéž přirozeně zabezpečen postupem z přípravných sborů Cvrčci a Kolibříci v rámci ZUŠ Sokolov.

Můžete udělat bilanci sboru a jeho existence za těch 30 let?
Za dobu své 30leté existence byl sbor veden třemi sbormistry, Václavem Zemanem, Františkem Steinfeldem a mnou, Andreou Plachou. Velice si vážím působení svých předchůdců, zejména pana Františka Steinfelda, u kterého jsem ve sboru vyrostla a nechala se inspirovat jeho prací a úžasnou muzikalitou, kterou rozdával všem kolem sebe.

Vy jste sbormistryní už deset let. Jaké to pro vás bylo období?
Nejtěžší pro mne bylo na úplném začátku převzetí sboru po panu Steinfeldovi, s čímž mi pomáhal. Jistotu jsem získala při studiu sbormistrovství na UJEP v Ústí nad Labem za podpory současného ředitele ZUŠ Sokolov pana Romana Švancara.

Kde bude Zvonek možné v nejbližší době vidět? Jaké festivaly chcete navštívit se sborem?
Na konci června pořádáme v klášterním kostele závěrečný koncert všech sborů. Ráda bych na podzim se sborem navštívila festival Jirkovský písňovar a třeba nás opět pozvou k reprezentování kraje Světlo za Lidice, Kulturní léto v Senátu ČR.

Kde Zvonek například účinkoval?
Již dříve předeslané koncerty a přehlídky Světlo za Lidice, Kulturní léto v Senátu, společný koncert s Bárou Basikovou, již tradiční vystupování na statku Bernard v Královském Poříčí a další mnohé akce pestře se lišící svým prostředím a návštěvníky.

Jaký repertoár zpíváte na společenských akcích? Liší se nějak od toho, co zpíváte na festivalech?
Repertoár se liší tím, že soutěžní festival má povinná kritéria a společenská akce se odvíjí od dané struktury pořadatele. Obojí má svá kouzla a dokážeme si jich náležitě užít.

Kam v současnosti směřuje sbor Zvonek? Jaká je jeho budoucnost?
Předpokládám, že Zvonek bude pokračovat po vyšlapané cestě a nadále bude přitahovat děti všech věkových kategorií sokolovského regionu ke sborovému zpívání.

Co si na vašem sboru nejvíce považujete?
Uchvacuje mě velká otevřenost dětí k učiteli, sdílení společných zážitků, soudržnost dětí, a pokud se účastníme zahraničního festivalu, tak i velké vlastenectví. Kuriozita na můj účet se udála na soutěži, kdy mě oslovil hostes otázkou: „Kdo je vaše sbormistryně?", což způsobil můj mladistvý vzhled korespondující s nejstaršími členkami sboru. Na cestě na Slovensko byla položena otázka: „Paní učitelko, už jsme v Německu?" A další často nepublikovatelné příhody.
(šmu, jid)

Autor: Redakce

22.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Kábrt tančí celý svůj život.

Taneční mistr, který roztančil celý Sokolov, slavil jubileum

Ilustrační foto

Na Vánoční trhy doputuje na statek Betlémské světlo

Číšník se do penzionu vkradl za pomoci bezpečnostního kódu

Loket – Tak tuhle krádež jednatřicetiletý zloděj nedomyslel. Do budovy, kam se vydal krást, se totiž dostal za pomoci vstupního kódu, který měl k dispozici coby zaměstnanec.

Stará garda Baníku vyrazila do Španělska a Maďarska

Sokolov - Hokejoví „staříci“ ze Sokolova nezahálejí ani v této sezoně. Bývalí hráči sokolovského Baníku brázdí turnaje nejen doma, ale i v zahraničí.

V Bublavě startuje lyžařská sezóna

Bublava – Skicentrum v horské Bublavě zahajuje dnes, tedy ve čtvrtek, lyžařskou sezónu. Vlekaři s vypětím všech sil opravili podstatnou část skiareálu po nedávné ničivé vichřici. V provozu tak zatím nebude pouze sedačková lanovka. 

FOTO: Koledy rozezněly města na Sokolovsku

Sokolovsko – Sokolovskem zněly ve středu v podvečer vánoční koledy. A to hned ze tří měst, která se zapojila do celorepublikové akce Česko zpívá koledy. Živo tak bylo v Oloví, Horním Slavkově a Chodově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT