Období adventu je v plném proudu. Co čeká kraslické pěvecké sbory a kde je budou moci lidé slyšet?
Adventní čas bývá pro nás zpěváky plný koncertů a vystoupení a nejinak tomu je i letos. Pilně zkoušíme nejen v týdnu, ale i na víkendových soustředěních. Po úspěšném vystoupení na adventních slavnostech v Mariánských Lázních v loňském roce jsme byli pozváni i letos, stejné pozvání přišlo i z Karlových Varů, letos jsme však dali přednost Kraslicím.Iveta Poslední

Uplynulou sobotu jsme zpívali na akci Tisovské čertění a tuto sobotu 13. prosince se uskuteční Adventní koncert s podtitulem Těšíme se na Vánoce, na kterém kromě všech našich sborů zazpívají také sólisté, například vynikající sopranistka Eva Forejtová, s níž jsem v listopadu absolvovala velice úspěšný zájezd českých umělců v čele s panem Milošem Bokem do Frankfurtu n. Mohanem. K radosti všech svých nadšených fanoušků zazpívá naše muzikálová zpěvačka Kateřina Herčíková, pozvání přijal také špičkový klavírista Karel Vrtiška, laureát mnoha klavírních soutěží. Nebude chybět ani absolutní vítěz Kraslického slavíčka 2014, student Gymnázia Sokolov a od září také žák mé pěvecké třídy v ZUŠ Kraslice Jean Taty. Dalšími sólisty budou žáci mé pěvecké třídy.

Na neděli 14. prosince připadá Světový den věnovaný památce zesnulých dětí. V ZUŠ Kraslice proběhne akce s názvem Zapalme svíčku, na které zazpívají naši starší zpěváci. V pondělí 15. prosince se sbor GymsoChoir účastní Vánočního koncertu v kostele ve Staré Roli, na který jej pozval pěvecký sbor Prvního reálného gymnázia Karlovy Vary se sbormistrem Janem Rezkem. V následujících dnech se pak zpěváci sboru Vivat Musica vydají do Karlových Varů, kde zazpívají společně s Karlovarským pěveckým sborem Rybovu Českou mši vánoční. V úterý 16. prosince zazní tzv. „Rybovka" na Vánočním koncertu ZŠ a ZUŠ Rybáře pod taktovkou pana Miloše Boka, ve středu 17. prosince na koncertu Karlovarského symfonického orchestru. Oba koncerty proběhnou v karlovarském hotelu Pupp. Je mi velkou ctí, že jsem byla stejně jako v minulých letech pozvána na tyto koncerty jako sólistka, a mohu si tak zazpívat altové sólo po boku operních zpěváků a sólistů z Prahy. Na Štědrý den přesně o půlnoci završíme naše letošní koncertování tradiční půlnoční mší, na níž opět zazní Česká mše vánoční.

Při adventním koncertě budete křtít nový kalendář. Přibližte čtenářům, jak vznikal a jaký vlastně je?
Ano, mám obrovskou radost, že se vše stihlo včas připravit, a tak se kalendář plný krásných fotografií, doplněných rozpustilými i za srdce beroucími verši Václava Bárty pokřtí právě na našem adventním koncertu. Za fotografie a grafické zpracování patří veliký dík skvělému Davidu Halajovi, s nímž již více než rok úspěšně spolupracujeme. Nechyběl na žádném z našich koncertů, a tak bylo z čeho vybírat. Nápad vydat kalendář jsem měla již dlouho, ale teprve s Davidem se nám jej podařilo zrealizovat. A velmi mě těší, že je o kalendář velký zájem již před jeho vydáním!

Blíží se závěr roku, a tak je čas na bilancování. Jaký byl pro vaše sbory?
Rok to byl velmi úspěšný. Na koncerty festivalu Kraslické hudební jaro přijely vzácné osobnosti, v květnu to byla paní Valérie Zawadská, herečka, držitelka mnoha ocenění TýTý v kategorii dabingu, a paní Lydie Härtelová, harfistka, členka známého souboru Musica Bohemica a sólistka Symfonického orchestru Českého rozhlasu, s nímž nahrála celou řadu CD. V červnu pak přijala pozvání ke koncertování i bronzová česká slavice, zpěvačka s úžasným hlasem Ewa Farna, kterou do Kraslic přivezl a také doprovodil vynikající jazzový klavírista, náš kamarád a kraslický rodák Jan Steinsdörfer. Pro naše zpěváčky bylo velkým zážitkem zazpívat si s Ewou a Honzou jejich společnou píseň Déšť.

V květnu se sbor Vivat Musica společně se spřáteleným Karlovarským pěveckým sborem a jeho dirigentem Janem Rezkem zúčastnil Mezinárodního festivalu pěveckých sborů v moravské Bašce. Koncertovali jsme i o prázdninách jak s dětmi, tak s dospělými. V kraslické sokolovně jsme si poprvé vyzkoušeli naši ozvučovací techniku, kterou jsme si mohli pořídit díky úspěšnému dokončení žádosti o dotaci. A v srpnu jsme zpívali na dvou nádherných svatbách našich přátel a také v kostele na Přebuzi na akci Kulturního sdružení občanů německé národnosti Kraslice. V září jsme pak se sborem GymsoChoir zorganizovali soutěž pro studenty Gymnázia Sokolov s názvem Gymso Cantat, v listopadu následoval již 2. ročník soutěže Kraslický slavíček a nyní nás čeká již zmíněná doba adventní, plná menších či větších vystoupení a koncertů.

Jaké máte plány na příští rok?
V roce 2015 nás čeká spousta zajímavých akcí se všemi pěveckými sbory či sólisty. Jednak proběhne soutěž ZUŠ v oboru sólový a komorní zpěv, na niž připravujeme společně s mou kolegyní Zlatuší Sellinger všechny své žáky, zúčastníme se též soutěže Karlovarský skřivánek. V minulých letech byli naši zpěváčci vždy velmi úspěšní, tak se těšíme, jak zabojují v roce 2015. Na začátku roku budu s vítězi soutěže Gymso Cantat 2014 a Kraslický slavíček 2014 nahrávat CD vítězů. Dále nás čeká velmi zajímavá spolupráce s pěveckým sborem, který sice sídlí ve Stuttgartu, ale nese název Moravia Cantat. Pozvali jsme jej na náš festival Kraslické hudební jaro, na němž vystoupí také naši přátelé z italského Milána s pěveckým sborem Scuola Mundi. Mnozí si tento sbor jistě pamatují, neb byl naším hostem již v roce 2010. V květnu čeká sbor Harmonie koncertní zájezd do Lidic, kdy byl nominován úřadem Karlovarského kraje na celostátní přehlídku sborového zpěvu Světlo za Lidice. Při té příležitosti navštívíme i Prahu, kde plánujeme několik koncertů.

Celý rozhovor si můžete přečíst ve středečním vydání Sokolovského deníku.