Ačkoliv na plnohodnotné muzeum Chodov stále ještě čeká, jistou alternativu tamním obyvatelům a návštěvníkům nabízí Síň historie města. Co do rozlohy je sice malá, nicméně svou skromnou expozicí dokáže zmapovat zásadní události, které měly vliv na dějiny a rozvoj města.

Síň historie je umístěna ve spodní části knihovny na kraji městského parku v domě, jenž nechal v roce 1911 postavit lékárník Hugo Hammerschmid. Dobové lékarnické pomůcky tak patří mezi stálé exponáty.

Opomenout nejde především dva bronzové gongy, které kdysi jako nedílná součást hodinového stroje ve věži kostela svatého Vavřince oznamovaly čas. V roce 2003 byly prohlášeny za kulturní památku. Gongy jsou zdobeny dvěma pásy a signaturou GROSS. MYCH. JOS:DIEPOLDT. IN. PRAG 1878. Návštěvníci se mohou na vlastní uši přesvědčit, jaký vydávají zvuk.

Jakousi dominantu síně tvoří věrná kopie hornická chodby pro hlubinné dolování, jenž bylo v Chodově a okolí běžné do té doby, než ho nahradily dnešní velkolomy.

Pohled dovnitř vytváří představu, jak těžké bylo hornické povolání a jaká zařízení, předměty a vybavení muži pod zemí používali.
K důlnímu dílu se váže i vitrína s nerosty a horninami, které se těžily či ještě těží v Sokolovské hnědouhelné pánvi. K vidění je i hornická uniforma s doplňky.
Poznávacím znamením Chodova byl dlouhá léta růžový porcelán a také na něj síň historie pamatuje. Porcelánové sady, hrníčky a další výrobky z chodovské manufaktury představuje další část síně.

Bunda s vyznamenáními, opasek, baret a další věci, které patřili Antonínu Klementovi, příslušníku 1. dělostřeleckého pluku československých jednotek na západní frontě připomínají méně veselé události. Vojáka vyznamenaného Československým válečným křížem a Pamětní medailí se štítkem Velké Británie totiž poslal komunistický režim v padesátých letech minulého století za odboj na 18 let do žaláře. Po propuštění žil Václav Klement v Chodově.
S myšlenkou klasického muzea si vedení radnice už delší část pohrává. V tuto chvíli nejde o prioritu, ale podle starosty Patrika Pizingera by si město v dlouhodobějším horizontu vzhledem ke své průmyslové, porcelánové, ale i lidské historii muzeum zasloužilo. (tin)

Provozní doba:

Pondělí: 9-12 a 13-18
Úterý: zavřeno
Středa: 9-12 a 13-18
Čtvrtek: 9-12 a 13-18
Pátek: 9-12 a 13-15
Sobota 12-16
Neděle: 12-16