„V květnu a říjnu k nám zavítá oblíbená Divadelní společnost Háta s pražskými herci, kteří přivezou hry Hvězdné manýry a Klíče na neděli. Už příští měsíc se představí herec a glosátor Ivo Šmoldas, jehož vyprávění doprovodí písničkář Pepa Štross," vyjmenoval jen malou část programu jednatel Kulturního a společenského střediska v Chodově Jiří Spěváček.

Kulturní sezonu v Chodově každý rok okoření jeden nebo dva koncerty stálic české hudební scény. Letos by to měl být písničkář, textař a básník Jaromír Nohavica. „Jsme v jednání, doufám, že dobře dopadne a Jarek Nohavica v Chodově zahraje. Termín bychom ještě upřesnili," poznamenal jednatel.
Chodováci se ale mohou těšit také na osvědčené akce, které pravidelně lákají stovky místních i lidi z okolních obcí.

Rychle se tak blíží například březnové Josefské trhy s prodejci nejrůznějšího zboží. Další měsíc je bude následovat Čarodějnický jarmark – celodenní veselice se soutěží masek, pálením čarodějnice, hudebním minifestivalem, ohňostrojem a jednou novinkou. „Tou je taneční zábava pro starší generaci, kterou už v loňském roce, po prosbách seniorů, přislíbilo vedení města," uvedl Spěváček.

V červnu ožije Staroměstská ulice a nedaleký park. Bude se tam totiž konat Den pro sociální služby, v jehož rámci se uskuteční také koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Zároveň zahájí provoz letní kino, na filmy mohou chodit lidé od 10. do 12. června.

Samostatnou kapitolou je pak dvoudenní Vavřinecká pouť, kdy se do Chodova sjedou provozovatelé atrakcí, stánkaři a hudebníci. „Na pódiu se vystřídá řada kapel, vrcholem bude skvělý Lucie revival. Lidé se opět mohu těšit na závěrečnou laserovou show, která v loňském roce sklidila obrovský úspěch," poznamenal jednatel.
„Na seznamu akcí máme také zářijové Chodovské posvícení, ples seniorů a v závěru roku vánoční trhy a Staroměstský advent," doplnil Jiří Spěváček.

Vytížená bude i městská Galerie u Vavřince, kde se chystá řada výstav. Vrcholem patrně bude expozice malíře, kreslíře a ilustrátora Adolfa Borna. „Máme ji přislíbenou," řekl jednatel.

Do kulturního kalendáře patří také přednášky historika Miloše Bělohlávka, které ve městě zažívají neuvěřitelný boom a navštěvují je stovky lidí. Přestože se kvůli velkému zájmu musely z podkroví knihovny přestěhovat do kinosálu, pořadatelé opět připravili další reprízy. Přednášky jsou tak naplánované už i na březen a duben. (tin)