Odpovědi nejen na tyto otázky vyzradí výstava „Stříbrná horečka volání hor", která začíná v Královské mincovně v Jáchymově.

Výstava si dala za úkol ukázat výsledky mezioborového hledání stop v podzemí i na povrchu. Návštěvníci se tak mohou těšit na zapomenutý svět v podzemí.

„Expozice se věnuje mapování systému dolů z období vrcholného středověku a v nich nalezeným dřevěným objektům," uvedl Lev Havlíček z karlovarského muzea.

Výzkum středověkého hornictví v oblasti Krušných hor má na starost česko-německý projekt ArchaeoMontan v Sasku a v Čechách.

A co bylo impulzem k tomuto výzkumu? Paradoxně přírodní katastrofa. Dá se říct, že i zde platilo, že všechno zlé je k něčemu dobré.

V roce 2002 totiž ničivé povodně zpustošily saské město Dippoldiswalde. Nakonec se ale toto neštěstí proměnilo v jednu z největších senzací evropské montánní archeologie.

„Systém dolů z období vrcholného středověku podřimoval ukrytý pod městem a musel čekat 800 let na znovuobjevení. V zapomenutém světě se našly neobyčejně zachovalé výdřevy i nářadí, nad nimiž se tajil dech nejen odborné veřejnosti," doplnil Lev Havlíček.

Na současné výstavě v Královské mincovně objeví návštěvníci společně s týmem projektu ArchaeoMontan středověké hornické sídliště, prohlédnou si vykopávky a v neposlední řadě mohou podniknout virtuální cestu do podzemních stříbrných dolů. Příchozí se dozvědí, jak byla ve 12. století objevena bohatá naleziště, proč horníci uposlechli volání hor a jak se projevily důsledky stříbrné horečky v regionu.

Výstava nemyslí jen na velké návštěvníky, ale rozhodně nezapomíná také na menší zvědavce.

Ani děti nepřijdou zkrátka. Pro ty zvídavé ve věku 10 až 15 let jsou připraveny pracovní listy s úkoly, pomocí nichž mohou výstavu hravou formou prozkoumat.

S touto výstavou je současně otevřena ještě rozšířená expozice hornictví ve sklepení mincovny. I zde nebudou zájemci ochuzeni o spoustu zajímavostí.

„Půjde o figuríny inspirované kresbami Georgia Agricoly z knihy 12 knih o hornictví a hutnictví. Figuríny budou znázorňovat určité hornické činnosti, více nechci prozrazovat. Celá expozice byla zafinancována z projektu ArchaeoMontan, podobně jako v loňském roce, kdy jsme stálou expozici obohatili o model Královské mincovny," řekla ředitelka karlovarského muzea Lenka Zubačová.

Putovní výstavu Stříbrná horečka volání hor mají návštěvníci možnost zhlédnout od 21. června do 28. září tohoto roku.

Štěpánka Becková