Jak dlouho už divadelní soubor Trosky existuje a kolik má v současné době členů?
Divadelní spolek Trosky Kraslice vznikl v roce 2001, kdy se krasličtí ochotníci rozhodli vzkřísit amatérské divadlo z trosek předcházejícího sdružení, Divadelního klubu Kraslice. Ten fungoval od roku 1969 s mnohými úspěchy a pestrým repertoárem, bohužel po přeměně kulturního domu v roce 1994 na komerční účely ztratil soubor potřebné zázemí a prostory. Nepříznivé společenské a ekonomické podmínky v roce 1996 činnost Divadelního klubu v podstatě ukončily. V současné době má soubor devět stálých členů, ale nebráníme se rozšíření a omlazení souboru.

Jaký čeká Trosky rok 2016 a jaký byl rok uplynulý? Pamatuji si, že byl pro vás velice úspěšný, posbírali jste řadu cen, například na přehlídce v Horažďovicích.
Doufáme, že nám v novém roce zachovají přízeň diváci, případně se jejich počet ještě rozšíří. Ceny z přehlídek nás samozřejmě těší, ale prvořadý je pro nás spokojený divák, ať dětský nebo dospělý. Nic nás nepotěší víc než potlesk diváků a spokojený úsměv na jejich tvářích. I v letošním roce budeme uvádět úspěšnou tragikomedii ze současnosti „Královny" a nově také pohádku pro dětské diváky.

Nyní jste uvedli novou pohádku. Představte ji čtenářům…
Jedná se o hudební pohádkovou komedii Jak vysloužilá zvířátka napravila loupežníky. Motiv pohádky jsem si půjčil z klasické pohádky Zvířátka a Petrovští, ale jinak je děj zcela nový a originální. V pohádce během tři čtvrtě hodiny zazní jedenáct písní, ke kterým složil hudbu Miroslav Lešek, spolurežisér Královen, který je zároveň naším zvukařem a osvětlovačem. Autorkou scény a kostýmů je Miroslava Bíbová. Na premiéru přišlo neuvěřitelných sto čtyřicet diváků. Při děkovačce jsme přidávali písničku navíc a rozzářené děti nás přesvědčily, že dlouhé měsíce zkoušení nebyly promarněným časem.

Kdy bude možné pohádku zase vidět a chystáte i další představení?
První reprízu chystáme v Domě kultury v Kraslicích na neděli 20. března od 15 hodin. Další představení bude v neděli 17. dubna od 15 hodin v Domě kultury v Kynšperku a zatím poslední potvrzené by mělo být v pátek 22. dubna na nádvoří zámečku v Sokolově jako součást akce připravované městskou knihovnou.

Jak je možné si například u vás představení zarezervovat?
Snažíme se sami aktivně pohádku kulturním domům, divadlům i knihovnám v celém našem regionu nabízet, ale zatím nejsme příliš úspěšní. Pokud někdo projeví o pohádku, případně o představení pro dospělé zájem, může se nám ozvat na naši e-mailovou adresu divadlo.kraslice@seznam.cz. Na stejnou adresu se mohou hlásit i případní zájemci, kteří by s námi chtěli spolupracovat.