Nejlepší díla slovenských, českých i zahraničních sklářů ze sympozií v letech 1990 až 2015, zlatého období slovenského skla, vybral a v sokolovském kostele ve spolupráci s kurátorem zdejšího výstavního cyklu současného umění Josefem Vomáčkou sestavil kurátor, organizátor sympozií a jeden z vystavených tvůrců Ľubomír Ferko. K dispozici je tu i jeho stejnojmenná kniha.

Sklářská sympozia se stala po roce 1989 významným prostorem k přímé konfrontaci domácí a zahraniční tvorby. Slovenští výtvarníci dostávali pozvání na sympozia v českých Teplicích nebo Květné, do francouzského Trélonu a Viannu, rakouského Bärnbachu či maďarského Bárdudvárnoku.

Recipročně přijížděli evropští, kanadští a australští umělečtí skláři na slovenská sympozia ve starobylé slovenské huti Zlatňa nebo Bratislavě a na tvůrčí setkání jako Danube Project.

„Léta na přelomu tisíciletí se zapsala zlatým písmem do dějin slovenského sklářského umění, protože se do nich prakticky a živě promítlo nadšení z nových časů a nové možnosti otevřených hranic,“ říká Ľubomír Ferko.

V Sokolově jsou nyní vystavené desítky uměleckých děl, bude tu i promítán krátký dokumentární film o tom, jak vznikala díla slovenských autorů L. Čerby, Ľ. Ferka, M. Hajnové, A. Jakaba, P. Macha, M. Mlíchové, J. Steinhubela a zahraničních T. Baudryho, Y. Jumeaua, G. Torcheuxa z Francie, D. Driela, F. van Hama, Prof. R. Meitnera, M. Mészarose z Holandska, B. Eliáše z Čech, M. Papaise a Harryho Tuna z Kanady, H. Hundstorfera z Rakouska, A. Hakatieho z Finska, P. Gergelyho a J. Polyáka z Maďarska a E. Hortona z Austrálie. Výtvarníci, u kterých se nezachovala originální sympoziální díla nebo instalace, zde vystavují svou ateliérovou tvorbu. Výstava potrvá do 21. října, otevřena je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, vstup je zdarma.

T. Kábrt