Od pátku do neděle se vodáci loučili s letošní vodáckou sezónou na řece Ohři. A to při největším folkovém festivalu Folková Ohře. Cíl většiny vodáků byl tedy jasný. Ohře je známá podobnými festivaly a na svědomí je má Míla Pražák z půjčovny lodí Dronte, která poskytuje vodákům veškerý servis, od výbavy až po ubytování v tábořištích u řek v celé republice. Ten v rozhovoru nastínil, jak vypadala letošní sezona právě na Ohři, která protéká naším regionem.

Folková Ohře je známý festival, ale na Ohři pořádáte i jiné, že?
Jako tradičně proběhlo na jaře Odemykání Ohře, Folková loděnice v Sokolově, přes prázdniny v Kynšperku nad Ohří Den Ohře, nyní probíhá největší festival na Ohři – Folková Ohře v Kynšperku – a ještě začátkem října chystáme v Lokti Zamykání Ohře. Na právě probíhající Folkové Ohři vystoupily známé kapely, jako například Kamelot, Taxmeni, Poutníci, Cop, Žamboši, ale i písničkáři, jako Wabi Daněk, Pavel Dobeš nebo Slávek Janoušek.

Kde sháníte kapely, které hrají vodákům, jezdí rády?
Kapely k nám jezdí rády a již se samy hlásí, některé nám doporučují právě kamarádi vodáci. Takovým nepsaným patronem Folkové Ohře je Tony Linhart ze skupiny Pacifik. Ten pro nás složil písničku o Ohři, ale pravidelně se jeho kapela festivalu i účastní a zve nás do svého rozhlasového pořadu Ozvěny osadních ohňů.

Kolik kapel zahraje během celé vodácké sezony na Ohři?
Je to zhruba padesát kapel a písničkářů.

Jaká byla letošní vodácká sezona celkově? Končí už?
Letošní sezóna by mohla mít přízvisko suchá. Vody bylo opravdu málo, i když plout se určitě dalo, zejména v horním toku řeky Ohře od Tršnic u Chebu po Karlovy Vary. Ale i tak můžeme považovat letošní sezónu za povedenou. Jezdí se prakticky celoročně, i když hlavní vodácká sezóna končí v srpnu. V září pak vyrážejí skalní vodáci užít si opouštěnou řeku, prázdná tábořiště a hospody. Jsou i nadšenci, kteří plují v prosinci před Vánoci.

Co čistota řeky, zlepšili se vodáci?
Pravidelně na jaře pořádáme Čištění Ohře, kam jezdí kolem padesáti vodáků řeku vyčistit. Myslím, že se stav pomalu zlepšuje, ale čistota řeky není z většiny problémem vodáků, ale místních obyvatel, kteří si řeku pletou s odpadní stokou.

Mohou se vodáci těšit na nějaké novinky?
Zajímavostí na řece Ohři je uvedení mobilního průvodce do provozu. To se týká chytrých telefonů, kde si vodák může najít kilometráž, kempy, hospody, prostě vše, co k plavbě potřebuje. Také byl uveden do provozu první vodácký infokiosek v Čechách. Je umístěn v tábořišti Dronte v Kynšperku nad Ohří a vodáci zde mají možnost využít webového průvodce a různé prospekty. Projekt realizuje sdružení Vodácká Ohře.

Co tolik diskutované jezy na Sokolovsku, jak s nimi to vypadá?
Dobrou zprávou je, že podnik Povodí Ohře přestavuje dva jezy, které byly nesjízdné. A to v Černém Mlýně a v Lokti. Jezy budou opatřeny kartáčovými rybími přechody, které lze využít i ke splutí pro vodáky.