Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava Nevšední tvář radosti ukazuje na důstojné umírání

Kraslice – Nevšední tvář radosti, to je název pozoruhodné výstavy, kterou mohou lidé navštívit v Kraslickém Šneku v rámci Týdne pro hospic. Více o výstavě, která ukazuje na důstojné odcházení člověka ze života, řekl Deníku v rozhovoru ředitel Farní charity v Sokolově Ján Sebján.

16.3.2016
SDÍLEJ:

V KRASLICKÉM ŠNEKU je k vidění výstava Nevšední tvář radosti, která putuje po republice. Foto: Jiří Drozdík


Jak výstava vznikla a co je jejím cílem?

Výstava putuje po českých městech a obcích již od roku 2009. Cílem výstavy je podpora paliativní a hospicové péče.

Popište, co mohou návštěvníci přímo na místě vidět a jak mohou svou účastí Domácímu hospici Motýl pomoci?
Návštěvníci Kraslického Šneku mohou v jeho prostorách zhlédnout fotografie lidí -pacientů z hospiců, kamenných i mobilních. Jde nám především o to, dát lidem vědět, že mají možnost odejít důstojně z tohoto světa a že jsou zde pro ně připraveny týmy lidí, kteří jim toto umožní.

Právě proto jste zřídili Domácí hospic Motýl, který funguje už zhruba rok. Kolika rodinám se vám již podařilo pomoci?
Minulý rok byl takovým rozjezdovým rokem. Podařilo se nám doprovodit sedm pacientů. Možná se zdá toto číslo malé, ale já myslím, že o naši službu bude s přibývajícím časem větší zájem. Lidé už o nás trochu ví a to je asi to nejdůležitější, dostat se do povědomí lidí, a také odvádět dobrou a kvalitní hospicovou péči.

Možná ještě řada lidí neví, co je podstatou domácího hospice…
Domácí hospic není žádné zařízení. Tato služba je pro lidi, kteří jsou nevyléčitelně nemocní. Většinou se jedná o onkologické pacienty, kde již je ukončena kurativní léčba. Tzn. kde již není šance na uzdravení. Tým Domácího hospice Motýl tvoří lékař, zdravotní sestra, duchovní, koordinátor a dobrovolníci. Ti všichni jsou nápomocni nejen pacientům, ale také jejich rodinám, na kterých leží starost o umírajícího. My jim v tom pomáháme a snažíme se o to, aby smrt byla důstojným odchodem z tohoto světa a aby mohla přinést, pokud možno, i něco pozitivního do života nejen umírajícho, ale i jeho blízkým.

Daří se vám shánět peníze na provoz hospice?
Pojišťovny bohužel s mobilními hospici smlouvy neuzavírají. Proto sháníme peníze na naši službu z grantů, z benefičních akcí a darů. Pacient také přispívá minimální částkou. V našem hospici je to 150 Kč za návštěvu lékaře nebo sestry.

Kolik lidí dnes zajišťuje péči v Domácím hospici Motýl? Sháníte ještě další dobrovolníky? Jak se jím případně stát?
V současné době tvoří náš tým 1 lékař, 7 zdravotních sester, 2 duchovní, 1 koordinátor a 10 dobrovolníků. Pokud má někdo zájem o dobrovolnictví, může kontaktovat občanské sdružení Střípky, které sdružuje dobrovolníky a zajišťuje dobrovolnickou službu na Sokolovsku.
Na závěr bych chtěl napsat, že největší podporou je nejen důvěra v naše služby, ale také propagace naší činnosti a návštěvy našich benefičních akcí, které pořádáme v průběhu roku. Více info o naší službě najdete na www.hospicmotyl.cz. Máme i FB stránky Domácí hospic Motýl.

Autor: Jiří Drozdík

16.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Obal prvních Stínů nad Krušnými horami.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

U garáží boural a odjel, policie nyní hledá svědky nehody

Sokolov – Policisté pátrají po svědcích dopravní nehody, která se stala 14. září v ulici Slavíčkova v Sokolově u řadové garáže.

Naši školáci z 1.B třídy na ZŠ v Březové

Březová - Představujeme vám prvňáky ze ZŠ Březová s jejich třídní učitelkou Hanou Kadlecovou

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení