Kdo zavítá do německého Klingenthalu, neměl by si nechat ujít výstavu 100 let terénní archeologie v Karlovarském kraji, která je od středy k vidění v sále hotelu Waldgut na Aschbergu. Organizátoři doufají, že si sem najdou cestu nejen němečtí návštěvníci, ale také obyvatelé Kraslicka. Hotel totiž leží těsně u státní hranice a je možné sem pohodlně dojít pěšky například z Bublavy.

„Před několika lety za mnou přišel kolega Jan Tajer s myšlenkou, že bychom mohli udělat nějakou obsáhlejší výstavu, která by zachytila pravěkou archeologii v Karlovarském kraji. Chvíli jsme přemýšleli a mně pak v paměti vytanulo jedno datum, a to rok 1911, kdy se v našem regionu na dvou místech téměř najednou kopalo. Bylo to v Karlových Varech v Tašovicích a v Chebu. Tak jsme pojali nápad, že by se výstava mohla uvést jako sto let terénní archeologie v tomto karlovarském regionu,“ pověděl spoluautor výstavy a současně archeolog Jiří Klsák. „Naší snahou bylo představit především takové výzkumy, které něco významnějšího pro archeologii a posunutí znalosti o prehistorii Karlovarska znamenaly,“ dodal Klsák.

Kromě českých lokalit autoři představují i některá místa z blízkého okolí v Německu. „Plavno je s naší zemí historicky spjato. Proto jsme do výstavy zařadili i tuto oblast. Pak jsme lokality vybírali podle toho, jak jsou zajímavé. Například Schonberg hrad a kaple na Kapellenbergu,“ uvedl Tajer.

Putovní expozice začala svoji cestu v Karlových Varech a následně ji autoři přesunuli na dva měsíce do Oberwiesenthalu. Současnou zastávkou je Klingenthal, kde setrvá až do konce února. „S Jiřím Klsákem se znám asi šest let. Když jsem začal podnikat v Oberwiesenthalu, tak jsem přišel na ideu, že bychom mohli pro veřejnost uspořádat nějakou výstavu. A tak se i stalo,“ řekl majitel hotelu Waldgut Miroslav Hour. „My věříme, že si sem najdou cestu také lidé ze spádových oblastí Kraslicka. Je to pro všechny, kdo se nedostali na výstavu v Karlových Varech. Pokud projeví zájem školy, je možné pro ně domluvit komentovanou prohlídku,“ doplnil Hour s tím, že vstup je zdarma. „Jsem ráda, že jsme tuto výstavu mohli otevřít již na třetím místě. Spolupráce s panem Hourem je velice dobrá. Také pro příští rok máme v zásobě spoustu nových nápadů,“ podotkla ředitelka Muzea Karlovy Vary Lenka Zubačová.

Expozice je popsaná v češtině a němčině. Doplněné jsou i stručné anglické zkratky. Kromě archeologie je v sále k vidění také prezentace nového kalendáře Erotica Mineralis 2012 známého fotografa Olafa Martina.