Prázdniny neprázdniny, vaše tanečnice ani v době školního volna nezahálejí…
Novou sezonu jsme zahájili workshopem v polovině srpna. Během týdenního soustředění jsme si pozvali taneční hvězdy, které se dětem věnovaly. V neděli po soustředění jsme s dětskou třídou odjeli na další, které jsme vyhráli. Jako nejúspěšnější dětská choreografie jsme letos získali titul Czech Dance Masters a s tím i týdenní soustředění ve sportovním areálu Klíny. Ale i během prázdnin se tanečnice účastní různých workshopů se zahraničními lektory.

Mluvíme o tanečnicích. Máte v souboru i kluky?
Bohužel teď nám tanečníci, v uvozovkách, došli. Snažíme se vždycky už při náborech nalákat ty nejmladší tanečníky a vypěstovat si je, ale kluci se moc nehrnou. Ona je to totiž celkem řehole, musí to být silné osobnosti, protože přicházejí pak do věku, kdy se jim třeba kamarádi fotbalisté nebo hokejisté posmívají, že oni tančí.
Ale mám i úsměvnou historku. Vystupovali jsme jednou v Dobrém ránu, to ještě u nás tančil můj syn, bylo mu 12. Redaktora napadla stejná otázka: Prosím tě, jak se ti tančí? Ty sám kluk mezi tolika holkama? A on odpověděl: No tak ještě před rokem se mi kluci smáli, ale teď už mi záviděj, protože jak je nás tanečníků málo, tak máme společný šatny a podívejte se na ten materiál…

Prozradíte něco blíž o organizaci? Kolik let funguje Mirákl, kde, kolik má členů…?
Mirákl funguje už 21 let. Jedna část souboru pracuje při MDK Sokolov, druhá v Ostrově. V současnosti máme kolem 100 členů. Děti jsou rozděleny do tříd, většinou podle věku nebo podle výkonnosti. Pracujeme ve třech věkových kategoriích, nejmladší do 8 let, hlavní dětské kategorii do 11 let a hlavní juniorské kategorii do 16 let.

Není pro děti náročné skloubit tréninky a účast na soutěžích se školou?
Je to náročné, jako u každého profesionálního sportovce. Většina dívek chodí na základní školu a na gymnázium. Ale z tance jsou naučeny disciplíně a to se snaží přenést i do školní přípravy. Musí dohánět, nemají ve škole žádné úlevy. Je to o domluvě s kantory, která je výborná. Spíš je podporují.

Stane se, že děti zátěž nevydrží?
Stává se to, odchází. Je to zase jako u vrcholového sportu. Jsem moc ráda, když mi dítě přivedou rodiče, kteří někdy dělali sport na nějaké úrovni, protože chápou, že tréninky nejsou jen ve vypsaných časech, ale před soutěžemi přibývají. A potom, když nastane čas soutěží, což je od poloviny března do poloviny června, tak přibývají i víkendy. Takže když nejsme na soutěži, trénujeme.

Je to pro děti velká zátěž?
Víme, jakou zátěž zvolit, aby děti nebyly přepnuté. A navíc se snažíme, aby tanec byl opravdu o tanci a o radosti a ne o lámání těla. Nicméně zátěž před mistrovstvím světa opravdu odpovídá vrcholovým sportovcům. Jak máme více nominací, tak některé sólové tanečnice tančí i ve formacích a postoupily dál i v sólu. Na mistrovství je tak čeká nejen taneční, ale i fyzický výkon, když musí jednu choreografii tančit třeba v 5 kolech, protože ve startovní listině je čeká třeba 65 soupeřů z celého světa.

Mirákl je amatérský soubor, na mezinárodních soutěžích se potkáváte i s profesionály…
Ano, na mezinárodních soutěžích tančíme vedle profesionálních národních týmů. Ale musím říct, že i takovým týmům se dokážeme vyrovnat. Sice ne technikou, protože oni trénují dvoufázově denně, ale snažíme se do našich choreografií dávat hodně srdíčko. A i to dětem říkáme, že chceme, aby tančily, protože je to baví, protože to dělají rády.

Vy jste hlavní choreografka souboru. Jak člověka napadne choreografie?
Vycházíme hodně z příběhů kolem nás, někdy si povídáme i s dětmi, co by je bavilo tančit. Velice úspěšná byla choreografie Wintonovy vlaky, s ní jsme vyhráli, co se dalo. Hodně jsme si o tom tématu povídali, viděli jsme filmy, dívky si samy nacházely informace, našly si i jména skutečných dětí, které sir Nicholas Winton zachránil.

Mirákl je hodně úspěšný. Očekává se od dětí automaticky, že budou první?
Jsou k tomu vychovávané, vedené, nicméně… Přemýšlím teď, kdy se stalo, že něco nevyhrály. Ale ve chvíli, kdy se tohle stane, tak jsou na to připravené i psychicky. Na mistrovství světa je velká konkurence!

Čeká vás MS v Německu. Kde vás můžou vidět v nejbližší době sokolovští diváci?
V září budeme vystupovat na Hornické pouti, kde máme připravenou hodinovou exhibici, do níž zařadíme show vystoupení a jazzové ukázky.

Jak se mohou děti stát členy Miráklu?
V září bude nábor, stačí se ohlásit na našem facebooku, kde jsou již náborové plakáty. 

Autor: Lucie Žippaiová