Ve Svatavě na Sokolovsku byla Eva Erbenová jenom pár dní. Přesto zde zažila zřejmě jeden z nejhorších zážitků svého života. Tehdy jí bylo čtrnáct let a přímo před očima jí zde při pochodu smrti zemřela maminka. Dnes čtyřiaosmdesátiletá žena bydlí v Izraeli a těší se na jednu velmi významnou událost, která se bude konat v úterý na židovském hřbitově v Sokolově. Ten se totiž dočkal po úpravách důstojné podoby.

„Eva Erbenová prošla Osvětimí a byla vyhnána na pochod smrti Saskem, Bavorskem, dostala se až do Svatavy, kde jí před očima maminka zemřela. Tehdy čtrnáctileté dívence se poté podařilo uprchnout," nastínil pohnutý osud ženy historik Vladimír Bružeňák. Ten si také považuje fakt, že zjistil většinu jmen žen, které zemřely ve Svatavě. Jména židovských obětí, jichž tu byla většina, budou zvěčněna na pamětní desce na židovském hřbitově. Paní Erbenová je velmi šťastná, protože její maminka bude mít po sedmdesáti letech konečně označený hrob. „Velmi se těší," potvrdil Bružeňák, který akci organizuje. Vše je směrováno k 70. výročí konce 2. světové války a vítězství nad nacismem.

Paní Erbenové zemřela 17. dubna 1945 ve Svatavě maminka Marta Löwidtová, ona sama později z pochodu uprchla a své zážitky popsala v několika knihách. Po 70 letech tak bude hrob paní Löwidtové a dalších desítek židovských žen poprvé jmenovitě označen. Akce se bude konat 5. května 2015 od 15.00 hodin na židovském hřbitově v Sokolově. Bude odhalena pamětní deska se jmény nejen židovských žen z Maďarska, Polska, ČSR a Nizozemí. Jde o jména žen, které v jarních měsících roku 1945 zemřely při pochodech smrti v ženském koncentračním táboře Svatava (Arbeitslager Zwodau) na Sokolovsku.

Přijedou hosté z řad kulturního a politického života města a kraje, představitelé židovské náboženské obce, studenti a žáci místních škol a veřejnost. Měly by zaznít písně školáků či projevy židovských žen. Mimo to bude také na židovském hřbitově instalován informační panel s fotografiemi a krátkou historií sokolovských Židů ve třech jazykových mutacích. Město Sokolov celý prostor hřbitova, jenž byl velmi poničen v dobách nacistické i komunistické totality, pietně upraví, včetně vztyčení několika zbývajících náhrobků.

"Muži by měli na hřbitov vstupovat s pokrývkou hlavy, prosím tedy o respekt k této tradici. Také není vhodné klást k desce květiny, bude připravena nádoba s menšími kamínky, které lze pietně k desce položit," řekl pořadatel akce Vladimír Bružeňák.

Součástí akce je také podvečerní křest knihy Ve stínu Krušných hor právě sokolovského učitele a regionálního historika Vladimíra Bružeňáka, která se zabývá koncentračními tábory na Karlovarsku a Sokolovsku. Zmiňuje také pochody smrti, které přes tyto tábory v závěrečných týdnech války vedly. Křest se uskuteční v 17.30 hodin v aule Gymnázia Sokolov.