Předchozí
1 z 5
Další

Mám hrad a okolní území opravdu pod kůží, říká Bedřich Loos

Po úmyslných požárech v letech 1985 – 1991 nezůstala na hradě jediná místnost, zbyly jen hromady kamení a suti s několika torzy staticky narušených a nebezpečných zdí. Obnova hradu neměla původně podporu ani mezi odborníky. Nebylo moc cest na záchranu, ale hrad si postupně tu svoji našel.

1. foto Bedřich Loos

S pomocí nejen mnoha odborníků, ale i několika set mladých dobrovolníků ze 75 zemí celého světa je hrad postupně stabilizován, dokumentován a obnovován. „Obnovovat hrad je velmi obohacující a poučné,“ říká Bedřich Loos.

2. foto Bedřich Loos

Postupné obnově hradu Hartenberg se Bedřich Loos věnuje už více jak 20 let, je to náročná věc, často čelí těžkým a složitým věcem, ale nikdy ho nenapadlo to vzdát. „Mám hrad i okolní území opravdu pod kůží, spojil jsem s ním svůj život, a dokonce i život svých blízkých.“

3. foto Bedřich Loos

Pomáhat s obnovou pravidelně v létě jezdí studenti z celého světa. Připravuje se tu i mnoho desítek akcí pro děti i dospělé, hradní strašení, čarodějnice, mše v obnovené kapli či Fotbal pro rozvoj. Hrad je v sezoně přístupný veřejnosti, která se díky výkladu seznamuje s jeho pohnutým osudem.

4. foto Bedřich Loos

Vznikl tu sociální podnik, mezinárodní akademie a také stavební huť. Bedřich Loos se věnuje i řadě dalších dobročinných činností, 24hodinovou péči vyžaduje například i jeho kamarád s parkinsonem. „Co ho znám, jsem neslyšela, že by si na něco stěžoval,“ říká jeho partnerka Martina Vavřínová. Proto ho i nominovala na Cenu Via Bona v kategorii Srdcař.

Titulní foto Bedřich Loos