Předchozí
1 z 6
Další

Naplňuje mě, když můžu lidi rozzářit, říká Jiří Vysocký

Začátkem roku se Jiří Vysocký z Nové Role na Karlovarsku rozhodl, že se pěšky vydá ze Sněžky na Klínovec. A nejen to. Touhle cestou bude někomu pomáhat. Tím někým se stala Michalka Kantorová ze Sokolova, desetiletá holčička, s kterou se život zatím opravdu nemazlil. Cíl byl daný: zdolat těch zhruba 310 kilometrů a cestou šířit Michalčin příběh a s ním i číslo účtu, kde se budou střádat penízky na její rehabilitaci a léčbu. Jirka chtěl získat 60 tisíc.

Foto k č. 1

Jdi a pomáhej. Motto celé akce a zároveň facebookový profil, kde si každý může přečíst nejen Michalčin příběh, ale rovněž jste tu mohli sledovat celou Jiřího cestu. Dával sem fotografie zajímavých míst, natáčel videa, kde referoval o svých zážitcích i zajímavých setkáních. A také o tom, kolik peněz přibylo na Michalčině účtu. Plakátek s Michalkou i logem umístěný na krosně přitahoval pozornost a rozpovídal třeba i celou hospodu.

Foto k č. 2

„Šel jsem si svou pohádku,“ řekl Jirka po návratu domů, „a to včetně setkání s pohádkovými babičkami.“ Lidé poslouchali a pomohli. Dobili mu telefon, nechali ho vysprchovat, přespat, v jedné hospodě ho vybavili řízky na cestu, a ještě přispěli na Michalčin účet s komentářem: „Šel a pomáhal“. Zažil neuvěřitelné příběhy, potkal se se spoustou zajímavých lidí, prožil, jak říká, několikrát dejavue. Cestou se přidávali kamarádi, přijela se za ním podívat i Michalka s maminkou.

Foto k č. 3

Trošku podcenil oblečení, jak přiznal po návratu. Krkonošské a krušnohorské počasí bylo přece jen zrádné a rozhodně studenější a deštivější. Sušit nebylo pořádně kde. Přivítal, když někdy nemusel spát pod plachtou nebo pod širákem. Ale cestou poznal, že dobrý člověk ještě žije. A všude. Pomohlo hodně lidí. I to ho nabíjelo, přestože chtěl několikrát vzdát, dodalo mu to novou energii. Do cíle nakonec došel dokonce o den dřív.

Foto k č. 4

Jiří je pohodář, věčně rozesmátý od ucha k uchu. Vypráví s nadšením a oči mu září při každé vzpomínce na cestu. Jeho energie je doslova nakažlivá. Jak přiznal, naplňuje ho, když může lidi rozzářit. A daří se mu to. A symbolizuje ho určitě i jeho auto, kde se na vás z přední kapoty culí rozesmátý smajlík. Rozzářit se mu podaří určitě i Michalku a její maminku. Penízky se totiž na účet kutálely i po Jiřího návratu a do těch 60 tisíc už moc nezbývalo. Do dne oficiálního předání to tak vypadá, že meta bude dosažena.

Foto k č. 5

„Určitě chci pokračovat v tomhle stylu života. Dělat, co mě napadne,“ řekl rovněž, když se vrátil. Nevylučuje další cesty ani další lidi, kterým bude chtít pomáhat, i když tváří jeho profilu zůstane Michalka. „Máš práci, syna, říkají mi všichni. Ano, samozřejmě, ale to jsem měl i teď. Třeba to pak půjde kombinovat i s tím synem, pět let mu nebude věčně,“ říká Jirka Vysocký.

Foto k č. 6