O uplynulém víkendu se v Městské knihovně Sokolov konal žurnalistický seminář pod vedením novináře Vladislava Podrackého. Ten spolupracuje s německým deníkem Freie Presse, určitou dobu byl také šéfredaktorem Sokolovského deníku. Dnes spolupracuje i s deníkem Právo.
Semináře jsem se zúčastnila na vlastní kůži a musím podotknout, že bylo znát, že je veden zkušeným novinářem.

O akci projevilo zájem sedm dívek, včetně mne. Ředitelka knihovny Daniela Drobečková nám všem nachystala menší občerstvení a vstřícným úsměvem dávala energii k učení.

V sobotu ráno v devět hodin jsme se začaly vzdělávat. Hlavním tématem dne byla reportážní fotografie a vše kolem ní. To obnášelo i výklad o zalamování fotek a grafů, středové kompozici a její nevhodnosti, popisování fotografií, etice, fotografiích z internetu a podobně. Do 16 hodin jsme mimo jiné stihly i fotit v okolí sokolovského zámečku. Vladislav Podracký nám zadal téma k focení, které znělo: „Rekonstrukce sokolovského zámečku“. Každá z nás donesla asi třicet fotografií, i když ve slovním zadání bylo řečeno, že máme přinést pouze dvě… Byly jsme tedy vyslány podruhé a řekla bych, že jen díky menšímu pokárání ze strany Podrackého byl výsledek snahy konečně žádoucí.

Odpoledne jsme se rozpustily domů a v neděli přišla druhá porce žurnalistiky. Zaměřovala se především na zprávu agenturního typu, titulky, etiku a grafickou podobu novin…

Součástí dopoledního programu semináře bylo i skládání titulní strany seriózních novin. Byly jsme rozdělené na dvě skupinky podle toho, jak jsme seděly. Znám rčení, že samochvála smrdí, ale naše titulka byla Podrackým hodnocena jako graficky čistší práce. Vítězky neoficiálního a nevyřčeného soupeření byly jasné.

Po vydatném obědě, kterého se účastnil i Podracký, jsme pokračovaly v práci. Čekala nás neblahá skutečnost – něco se po nás bude chtít! Tvorba agenturní zprávy v praxi se nevyhnula žádné z nás a musely jsme přepnout mozky na plný výkon.

Uspořádala se fiktivní tisková konference, součástí našich rolí totiž bylo představit si následující situaci: Stav sokolovského zámečku je havarijní a volá po rekonstrukci. Postarší paní je na procházce se svou želvou. Právě prochází kolem zámecké zdi, z níž vypadne cihla. Samozřejmě spadne přímo na želvu, která je na místě mrtvá. Téma na zprávu jako vyšité.

Následovala tisková konference. Té se mimo jiné zúčastnil i starosta města Sokolov, kterého si s chutí zahrál Vladislav Podracký, ředitelka sokolovské knihovny, kterou nehrál nikdo jiný než ředitelka Daniela Drobečková, a ekologický aktivista František Novák, kterého hrála paní, jež má v knihovně na starost dětské oddělení.

Na naší fiktivní tiskovce se hlavního slova ujal starosta Podracký, který si udělal soukromou propagaci… Sedm novinářů jen koukalo a v překvapení z toho, co se děje, ani pořádně nepokládali tvrdé otázky na tělo. Podracký se tedy od nehody s želvou, kterou katastrofický stav knihovny stál život, dostal až k tomu, že v nejbližší době se chystá na výstavbu střechy zdejšího zimního stadionu, rozšíření plaveckého bazénu o nové dráhy a rekonstrukci parku. Velice „podstatné“ pro vzniklou situaci, že?

Musím ale přiznat, že Podracký se do role starosty velmi dobře vžil. Po skončení konference se dokonce odněkud z místnosti ozvalo: „Vy byste měl jít do politiky!“  S tím rozhodně souhlasím, i když si nejsem jistá, zda by Sokolovští uvítali takového starostu, který se snaží z viny, která rozhodně leží na něm, vybruslit, kudy se dá.

Do dlouhého monologu starosty se vmísil i ekologický aktivista František Novák, který útočil na předstíranou snahu starosty, že se vzniklou situací něco dělá. „Umíte si představit, že příště tam půjde maminka s dítětem nebo někdo jiný?“

Rozhodně se ale nedá říci, že bychom se u toho někdo nudil. Pár dívek se dokonce topilo v slzách smíchu. Ředitelka Drobečková se také tvářila pobaveně, o Vladislavu Podrackém ani nemluvě. Tento zážitek bych osobně z celého víkendu hodnotila jako nejlepší, pobavili jsme se všichni.
Podracký celý víkend vedl vzdělávání velmi zajímavou formou, která je pravým opakem způsobu výuky na většině středních škol. Ani ta moje, bohužel, není výjimkou.

V Městské knihovně Sokolov se v říjnu bude konat seminář výtvarného umění. Po zkušenosti z tohoto semináře ho vřele doporučuji těm z vás, kteří se chtějí vzdělat, pobavit a poznat nové lidi!

Monika Dzuracká