Dobrý den. Reaguji na příspěvek „Rusalku vyrušil houkající vlak“, který byl uveřejněn vúterý 29. 7. t.r. vSokolovském deníku.

Skutečnost, že během představení několikrát zahoukal projíždějící vlak, byla jistě nepříjemná jak pro diváky, tak i pro účinkující. Strojvedoucí ale pouze konal svou povinnost - na trati nedaleko loketského amfiteátru se nachází přejezd (či vlastně přechod) chráněný pouze výstražnými kříži.

A právě před těmito přejezdy se nachází návěstidlo (tzv. výstražný kolík či pískáček), které ukládá strojvedoucímu upozornit osoby či vozidla nacházející se na přejezdu či v jeho blízkosti na blížící se vlak. Pokud vlak houkal vícekrát, bylo to zapříčiněno buď přímo strojvedoucím (pro jistotu zahoukal vícekrát), nebo také situací na trati. Není dne, kdy by na síti Českých drah nedošlo ke střetu na přejezdech (jen v Karlovarském kraji došlo během posledního měsíce ke třem takovým střetům včetně toho tragického v Hroznětíně). Nelze se tedy strojvedoucímu divit.

Strojvedoucí samozřejmě netuší (i když o existenci Loketského léta jistě ví), že právě v tuto chvíli probíhá nedaleko trati operní představení.
Je však záležitostí organizátorů akce, aby s provozovatelem drážní dopravy dohodli takový režim provozu vlaků, který by představení nerušil. A protože řada návštěvníků představení přijíždí do Lokte ze Sokolova, Karlových Varů či dalších měst regionu, stálo by za úvahu i zavedení zvláštních, jakýchsi „divadelních“ vlaků. V Lokti by pak ubylo problémů s příjezdem velkého množství automobilů, s jejich parkováním.

Další otázkou je využívání vlaků do zastávky Loket předměstí. Protože jsem byl iniciátorem obnovy traťového úseku Loket - Loket předměstí a dlouhodobě se angažuji i v otázce obnovy železnice až do Horního Slavkova, mám k tomu co říci. Toto někdy příště (Váš článek o nespokojených zahrádkářích).

Robert Koutný