Řidiči často před migrující zvěří nemají šanci, a tak je scénář pokaždé takřka stejný – lesní zvěř náhle vběhne do jízdní dráhy motoristy. To na vlastní kůži před několika dny zažil řidič Audi, který jel z Karlových Varů do Ostrova, kterému pod auto vběhlo divoké prase. „Řidič neměl šanci střetu zabránit. Zvíře srážku nepřežilo a celková škoda činí 30 tisíc korun," sdělila mluvčí policie Kateřina Böhmová s tím, že střety ze zvěří mají na svědomí ještě mnohem vyšší škody. To je případ řidiče Škody, který minulý týden srazil taktéž divoké prase. „Obě nehody se naštěstí obešly bez zranění posádek aut. Při této nehodě ale vznikla škoda 155 tisíc korun."

Dá se vůbec srážkám se zvěří předejít? Co mohou řidiči udělat, aby snížili riziko střetu? „I přesto, že může dojít ke střetu se zvěří v jakoukoli denní dobu, je důležité si uvědomit, že vysoká zvěř má tendenci pohybovat se především za svítání a za soumraku – při nočním oslnění světlomety vozidla je vysoká zvěř zmatená a zůstává stát na silnici, neutíká," uvedla mluvčí. „Zvýšenou pozornost bychom také měli soustředit v období od října do prosince, kdy dochází u vysoké zvěře k páření. Je nutné počítat s tím, že zvíře neputuje osamoceně. Pokud vidíte přecházet přes cestu srnku, zpomalte, vždy je velká pravděpodobnost, že bude v blízkosti celé stádo," radí Böhmová s tím, že v místech, kde je možný výskyt zvěře, by řidiči měli zpomalit a soustředěně kontrolovat obě strany silnice.

„V případě, že jedete za tmy, soustřeďte se, zda nevidíte záblesky očí zvířat v okolí cesty. Pokud oči zahlédnete, okamžitě zpomalte a vypněte dálková světla. Někdy pomůže i zatroubit a tím zvíře vyplašit," doplnila.