Policisté proto radí sundat nohu z plynu a již nečekat na výměnu letních pneumatik za zimní. Bouralo se například na Sokolovsku, kde dvaapadesátileté řidičce VW Tiguan vběhla u Rudolce do jízdní dráhy srna. Nehoda si vyžádala škodu 20 tisíc korun. „S příchodem chladnějšího počasí jsou silnice mokré, kluzké nebo také namrzlé. Stále dříve se začíná stmívat a lesní zvěř je díky tomu více v pohybu a častěji se objevuje u silnic,“ varovala policejní mluvčí Soňa Podlahová.

Na Karlovarsku při cestě směrem na Plzeň zase vběhlo pod kola šestapadesátiletého řidiče divoké prase. Na jeho Škodě Superb vznikla škoda 40 tisíc.

Na Chebsku pak havaroval devatenáctiletý mladík, který jel příliš rychle na mokré silnici a narazil do dopravní značky. Škoda se vyšplhala na 45 tisíc. Na Chebsku boural i pětadvacetiletý cizinec, který v Aši u hranic dostal smyk a narazil do lampy. I tady je škoda vysoká, a to 65 tisíc korun.

O víkendu bylo na silnicích v regionu rušno, neboť lidé včetně svátečních řidičů vyráželi na hřbitovy uctít památku zesnulých. Policisté budou nad silniční provoz více dohlížet i v následujících dnech. „Zvýšili jsme dohled nad bezpečností silničního provozu, a to především u hřbitovů a v jejich okolí,“ dodala mluvčí. „O víkendu to byl na silnicích docela šrumec. U hřbitova pomalu nebylo kde zaparkovat, ale chtělo to klid,“ řekl řidič Petr Velát ze Sokolova.

Policisté také nabádají, aby šoféři už neotáleli s přezutím letních pneumatik na zimní. Tuto povinnost mají od 1. listopadu.

„Od tohoto data mohou na označených úsecích silnic a dálnic pokračovat v jízdě pouze se zimní výbavou. Její součástí jsou právě zimní pneumatiky. Použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů.

Praxe jednoznačně potvrzuje, že se zimními pneumatikami je jízda daleko bezpečnější. Mají lepší záběr na sněhu a ledu, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami, vyšší adhezi i na suchých vozovkách. Mají také podstatně kratší brzdnou dráhu,“ uvedla mluvčí. Podle majitelů pneuservisů je také nutné zkontrolovat hloubku dezénu. „Povolená hloubka je 4 mm,“ řekl automechanik Michal Urban.

Lidé podle jeho slov s příchodem nízkých teplot a ranních mrazíků s přezutím pneu neotálejí. „Denně máme nové a nové objednávky. Najdou se ovšem i tací, kteří přijdou úplně až na poslední chvíli, když už napadne sníh,“ dodal Urban.