Rakouské vzpěračské centrum v Ranshofenu bylo dějištěm již patnáctého ročníku memoriálu Güntera Stapfera, nejprestižnějšího mezinárodního klání mladých vzpěračů.

Zúčastnila se ho dvě družstva z našeho okresu, TJ Baník Sokolov a Rotas Rotava.
Sokolovští žáci Sufčák, Sliško, Hrubý a junior Bečka měli v tomto utkání úspěšnou premiéru. Rotavští borci jsou už na tomto závodě známí, byl to jejich třetí start zde.

Celkem se závodu zúčastnilo 81 závodníků, ročníky 99-89, a to jak z domácího Rakouska, tak i z Německa, Maďarska, Lucemburska, Francie, z ČR, a to z každého státu v několika oddílových zastoupeních.
Závodilo se ve vzpěračském dvojboji (trh a nadhoz), ovšem závodníci nebyli rozděleni dle váhových skupin, jak bývá zvykem, ale dle ročníků narození a o konečném pořadí rozhodly Sinclairovy body (koeficient tělesné váhy versus výkon).

Závod začal už v pátek, kdy své výkony předvedly dívky ročníků 98–88 a nejmladší žáčci ročníků 99-97. Naši borci Sokolova i Rotavy si na svá vystoupení počkali až do soboty.

V zastoupení ročníku 96 se předvedl rotavský žák Pavel Červenka, s velmi pěkně technicky zvládnutými pokusy a výkonem 30 kg v trhu a 34 kg v nadhozu si vybojoval 11. místo. Jeho oddílový kolega, nejlehčí závodník tohoto ročníku Michal Czerge si vybojoval výkonem 28 kg - 35 kg 4. místo. Je jen otázkou, jak pohlížet na jeho povedený pokus o 40 kg v nadhozu, který mu rozhodčí neuznali, řešil by totiž porážku domácího závodníka a posunul Michala na medailové stupně.

V kategorii ročníku 95 měl zastoupení Sokolov, a to hned třemi borci. Jiří Sliško se se svými novými osobními rekordy (44 kg v trhu a 55 kg v nadhozu) umístil na krásném 7. místě a zaslouží pochvalu nejen za tyto závody, ale i za svědomitý přístup k tréninku v době prázdnin, což se odrazilo na zlepšení techniky, a tím pádem i na vyšším výkonu. Další žák, Aleš Hrubý, vybojoval výkonem 45 kg a 55 kg 6. místo. Krom toho, že Aleš šel mnohem méně než obvykle, bojovali jsme opět s přespříliš přísnými verdikty rozhodčích. Třetí žák, talent sokolovského oddílu Jakub Sufčák, začal základní pokusy rovnou na svých osobních rekordech. Výkon 54 kg v trhu a 70 kg v nadhozu mu zajistil krásné 2. místo. Pokud by Jakub přistupoval pečlivěji k tréninkové činnosti, měl by s přehledem na zlatou příčku a do budoucna slibnou závodní kariéru.

V ročníku 94 se představil starší z rotavských bratrů David Czerge, který svými výkony 55 kg v trhu a 70 kg v nadhozu bojoval o 1. místo, bohužel 60 kg v trhu bylo nad jeho síly a nakonec se musel spokojit s velmi pěkným 2. místem. Oba bratři zaslouží pochvalu za svědomitý přístup k tréninku, zvládají i ranní fázi od 6 hodin a pak jdou do školy. Jsou to rovněž talentovaní borci se slibnou sportovní kariérou.

Mezi ročník 93 patřil rotavský Pavel Gáloš, který se teď delší dobu potýkal s nataženým mezilopatkovým svalem a s problémy s kolenem. Pavel bohužel nezvládl technicky základní pokus v trhu na 70 kg, ale i přesto nastoupil v nadhozu, ozvalo se ale opět koleno, a tak zůstal v tento pro něj smolný den se základem 87 kg na posledním 17. místě. Jeho oddílovému kolegovi se zadařilo o poznání lépe. Karel Štork si osobáčkem v 68 kg trhu, 85 kg v nadhozu a moc pěkně technicky zvládnutými pokusy vybojoval 11. místo.

V ročníku 92 měly úspěšné zastoupení oba oddíly našeho okresu. Sokolovský František Bečka se předvedl osobním rekordem 75 kg v trhu a 91 kg v nadhozu. Opět boj s objektivností, ani Fandovy dobře provedené pokusy v nadhozu, kterými by porazil domácího závodníka, nepřesvědčily rozhodčí o jejich platnosti. Fanda si vydobyl 4. místo, které díky hojné obsazenosti této skupiny bylo rovněž odměňováno pohárem, zaslouženě. Druhým borcem této skupiny byl rotavský závodník, český reprezentant Jakub Lihl, který svým výkonem 85 kg a 105 kg vybojoval 2. místo. Zase je na místě zdůraznit rozhodnutí rozhodčích, kdy rakouskému borci uznali pokus viditelně neplatný a ten porazil Kubu o pouhé dvě desetiny bodu. Jakub je profík, práce s ním je na vysoké úrovni, pro trenéra je radost s takovými závodníky pracovat.

V ročníku 91 ani 90 jsme neměli zastoupení.
V kategorii ročníku 89 byl ještě Jakub Wainer z Rotavy. S pěkným výkonem v trhu 105 kg a bohužel zraněním, křečemi ovlivněnými 115 kg v nadhozu, se nakonec umístil na 4. místě.