Pořadatelům se povedlo zajistit nejen rekordní účast, ale také hráčskou kvalitu. Zasedací sál CHZ HEXION Sokolov o minulém víkendu hostil na 45 šachových nadějí z Ústeckého, Plzeňského a Karlovarského kraje – největší zastoupení mělo družstvo ŠK DDM Planá s deseti hráči. O kvalitě startovního pole vypovídala i skutečnost, že 15 zúčastněných hráčů mělo zápasovou zkušenost s dorosteneckou extraligou nebo s 1. ligou mladšího dorostu.
Hlavním favoritem byl Lukáš Vlasák (TJ Klatovy), odchovanec Spartaku Chodov, který útočil na metu v této věkové kategorii opravdu nevídanou – šestým vítězstvím v řadě by získal již druhý putovní pohár do trvalého držení. Lukášovi se ale nevyhnulo zaváhání, v časových tísních ve třetí a čtvrté partii ztratil remízou a prohrou bodový kontakt na druhého nasazeného Jana Kováře (Sokol Údlice), který svůj náskok kontroloval až do posledního, sedmého kola a bezpečně v turnaji zvítězil. Lukáš Vlasák startuje na hostování již třetí sezónu za Baník HEXION Sokolov v II. lize dospělých a je oporou týmu. Tento týden odlétá na MS juniorů do vietnamského Saigonu – držíme palce, Lukáši.
Turnaj se hrál na 7 kol švýcarským systémem 2x 20 minut na partii – startující hráli společný turnaj, ale vyhodnocení proběhlo podle věkových kategorií.
Nejúspěšnějším oddílem byl extraligový Sokol Údlice, (Chomutov), který ze 6 medailových umístění obsadil 2 první a 2 třetí místa.
Turnaj měl velmi dobře rozehraný domácí Miroslav Bartoš (nasazená trojka), který měl po čtvrtém kole čtyři výhry a vedl. Závěr se mu ale nevydařil a ze tří zbývajících partií získal pouze půl bodu, což stačilo jen na celkové 11. místo. Čest domácího oddílu zachraňoval Miroslav Vopička, který po výborném výkonu obsadil 2. místo v kategorii mladších žáků a celkově 8. příčku.
Medailová umístění:
Starší žáci (ročníky 1993 – 96): 1. Jan Kovář 6 b ze 7 partií, 2. Lukáš Vlasák 5,5/7 (TJ Klatovy), 3. Jan Šlampa 5,5/7.
Mladší žáci : (1997 a mladší): 1. Ondřej Toman 5,5/7, 2. Miroslav Vopička 5/7 (Baník HEXION Sokolov), 3. Matyáš Kalužný 4,5/7 (neoznačení Sokol Údlice).
Pro účastníky turnaje byly podle umístění připraveny poháry, medaile, diplomy, věcné ceny a drobné upomínkové předměty.
Vyhodnoceny dále byly kategorie: nejlepší dívka: Kateřina Špererová (ŠK K. Vary); nejmladší účastníci: Aleš Ordoš (ročník 2001, Tietz K. V.), Blanka Brunová (2000 DDM Planá) – šestá na Mistrovství EU v kategorii dívek do 8 let; nejlepší neregistrovaný účastník: Michaela Tomanová.
Městu Sokolov patří dík od organizátorů i účastníků turnaje za grantovou podporu této mládežnické akce. Dále děkujeme vedení TJ Baník Sokolov za součinnost při přípravě a realizaci projektu. (me)