Tato prestižní akce, které se zúčastní osm nejlepších družstev z české kvalifikace, se uskuteční tento týden v hale Jiskra a tělocvičně ZŠ Pionýrů. Bude se hrát systémem každý s každým na dva vítězné sety, a tak 28 duelů bude klást na účastníky tohoto klání vysoké nároky nejen na jejich fyzičku, ale v závěrečných utkáních i na jejich morálně volní vlastnosti.
V elitní skupině startují TU Liberec, tři pražské celky, Olymp, Kometa a ŠSK Mikulova, plzeňské týmy 15. ZŠ a Lokomotiva a k velké radosti lokálních volejbalových fandů i dvě družstva z našeho okresu – BVC Chodov a pořádající Baník Sokolov. Ani jedno z nich nepatří mezi favority, ty je třeba hledat jinde, ale jejich hráčky udělají určitě maximum pro to, aby se v žákovské špičce udržely. To znamená obsadit nejhůře 6. místo, což při předpokládané vyrovnanosti většiny účastníků nebude vůbec jednoduché. Hodně napoví už výsledky prvních střetnutí, které obvykle předurčují následnou herní pohodu, či naopak začnou nahlodávat sebevědomí. V úvodních zápasech nastoupí v sobotu 13.prosince v 9.00 hodin v hale Jiskra domácí Baník proti TU Liberec a v tělocvičně ZŠ Pionýrů BVC Chodov proti 15. ZŠ Plzeň. Během prvního dne bude sehráno celkem 20 utkání, v neděli 14. prosince pak od 8.30 hodin zbývající střetnutí. Jako upomínku na start v Sokolově si první čtyři celky odvezou věcné ceny a baníkovské klubové vlaječky.
Pořadatelem druhého turnaje (tentokráte pro obě osmičky) bude ve dnech 17. – 18. ledna 2009 Lokomotiva Plzeň. Poté se družstva, která se v konečném pořadí umístí na 13. – 16.místě, s pohárem definitivně rozloučí. Ostatní pak s družstvy z Moravy budou startovat ještě na posledních dvou turnajích v Ústí n/Labem a v severomoravském Bílovci.
Neméně pěkný vánoční dárek čeká i na nejmladší sokolovské volejbalistky, které se ve dnech 19. – 21. prosince zúčastní velkého mezinárodního turnaje, 7. ročníku Striezelcupu, pořádaného renomovaným Dresdner Sportclub 1898. Jeho dějištěm bude sportovní hala v Dippoldiswalde a startovat na něm bude celkem šestnáct pozvaných družstev děvčat narozených v roce 1996 a mladších. Není pochyb o tom, že stejně jako v letech předcházejících bude tato akce na vysoké sportovní a společenské úrovni, a tak hráčky Baníku Sokolov budou muset odevzdat beze zbytku vše, aby v nabité konkurenci alespoň trošku slušně obstály. (jik)