Jeho cesta za medailí však nebyla vůbec jednoduchá. Jelikož ostatní Havlenovi oddíloví kolegové přestoupili věkem do juniorů a boxerský svaz od nové sezóny zastavil dotování podobných podniků, musel sokolovský kadet kvůli finanční náročnosti akce nakonec putovat na jih Moravy sám. Do Prahy ho dovezl otec, tam se připojil k výpravě boxerů z Pragy Praha, stejnou cestou se pak vracel i zpět. „Velké poděkování patří pardubickému trenéru Šindelářovi a jeho kolegovi Benediktovi z Pragy, kteří se o Lukáše starali po cestě a v dějišti mistrovství,“ řekl na adresu svých kolegů trenér boxerského oddílu Baníku Sokolov Jan Malý. „Stejně tak patří poděkování i rodičům, kteří převzali finanční náklady na cestu a umožnili tak Lukášovi startovat,“ dodal sokolovský trenér.
Shovívavý byl k Havlenovi po náročné cestě los. Ten ho posunul rovnou do semifinále. Tam se postavil proti Vrzalovi z BC Jičín. Havlena podle slov „náhradních“ trenérů boxoval chytře. V závěru mu sice docházely síly, ale z předchozích kol měl „nabodováno“, a vítězství na body tak uhájil až do konce.
Ve finále nastoupil proti zkušenému Tomkovi, se kterým prohrál před čtrnácti dny v ligovém kole. Havlena nastoupil se zbytečným respektem. Rozhodčí nakonec pro naprostou převahu Tomka zápas ukončili RSC.