Doba letních prázdnin je vhodná k hodnocení uplynulé sezóny, která byla pro Basketbalové centrum mládeže Sokolov opět velice úspěšná.
Příprava na sezónu 2006/2007 začala tradičně již v srpnu atletickým soustředěním v Sokolově a pokračovala soustředěním v Blovicích, které už bylo zaměřeno na basketbal. V právě skončeném soutěžním ročníku hrála mistrovské soutěže dvě družstva BCM Sokolov. Družstvo mladších žákyň (ročník 1993 a mladší) krajský přebor společně s chlapci stejné věkové kategorie a družstvo dorostenek (ročník 1989 a mladší) hrálo dvě soutěže, dorosteneckou ligu mladších dorostenek (ročník 1990 a mladší) a dorosteneckou ligu starších dorostenek (ročník 1989 a mladší). Většina dorostenek tak hrála obě dorostenecké ligy, což velice přispělo k jejich výkonnostnímu růstu.
Mladší žákyně
Družstvo mladších žákyň pod vedením paní trenérky Mgr. Lenky Skopalové se zúčastnilo krajského přeboru mladšího žactva, protože v září 2006 neuspělo v kvalifikaci o žákovskou ligu. V krajském přeboru kromě děvčat BCM Sokolov startovala ještě dvě družstva chlapců, BŠM Sokolov a Thermia Karlovy Vary. Žákyně, družstvo tvořilo 18 hráček, sehrály celkem 9 turnajů po 2 utkáních. Ani v jednom zápase sice družstva chlapců nedokázaly porazit, ale jejich výkony měly vzestupnou tendenci. Nejlepšími střelkyněmi družstva byly: Michaela Legdanová (136 bodů) a Pavlína Pecová (124 b.). V nadcházející sezóně bude toto družstvo v září bojovat o účast v žákovské lize starších žákyň, ve které je již povede nový trenér, Mgr. Ondřej Kádě.
Krajský přebor mladšího žactva 2006/2007:
1. BŠM Sokolov⋌ 16 2 1367: 908 34
2. Thermia K. Vary⋌11 7 1211:1054 29
3. BCM Sokolov⋌0 18 813: 1429 18
Mladší dorostenky
Družstvo dorostenek sehrálo dva přípravné turnaje v září 2006 a pak je již čekala velice dlouhá sezóna. V dorostenecké lize mladších dorostenek nezakusily hořkost porážky ani v jednom z 22 utkání základní části a bez problémů postoupily do finálové části, kterou tvořila čtyři družstva (BCM Sokolov, Liberec „A“, Liberec „B“ a Česká Lípa). Ani v následujících šesti zápasech neprohrály a s počtem 28 vítězství, žádnou porážkou a celkovým skórem 2359:1267 se mladší dorostenky staly vítězi skupiny „A“ dorostenecké ligy a mohly se těšit na kvalifikaci o extraligu pro sezónu 2007/2008.
Kvalifikace se uskutečnila na konci května v Sokolově a jejími účastníky byla družstva Kyjova (2. místo v dorostenecké lize skupiny „B“), Karlových Varů (sestupující z extraligy) a Sokolova. Domácí hráčky nezaváhaly ani v těchto posledních dvou nejdůležitějších zápasech sezóny a bez větších problémů si vybojovaly účast v extralize v letošní sezóně. V Sokolově se bude tak poprvé hrát nejvyšší dorostenecká soutěž děvčat.
Kvalifikace o extraligu 2007/2008: BCM Sokolov - BK Lokomotiva Karlovy Vary 77:43, BK Lokomotiva Karlovy Vary - Jiskra Kyjov 49:54, Jiskra Kyjov - BCM Sokolov 50:73.
Aspoň jedno utkání sehrálo 16 hráček, nejlepšími střelkyněmi byly Alena Hanušová (399 bodů), Michaela Štrudlová (296 b) a Lenka Bartáková (244 b). Nejlépe doskakující hráčkou byla Alena Hanušová (266 doskočených míčů), Michaela Štrudlová (150) a Daniela Fritschová (131). Nejvíce tříbodových košů dala Petra Fazekašová (26), Lenka Bartáková (16) a Hana Hanušová (12). Nejlepší procento úspěšnosti střelby trestných hodů měla Alena Hanušová (73%), Michaela Heidlerová a Barbora Křížová (obě 67%).
Mezi hráčkami družstva jsou i dvě reprezentantky ČR v kategorii do 16 let, Lenka Bartáková a Alena Hanušová, které se zúčastnily na přelomu července a srpna mistrovství Evropy v Lotyšsku, kde získaly bronzové medaile.
Starší dorostenky
I přesto, že družstvo starších dorostenek bylo tvořeno hráčkami, z nichž pouze dvě byly věkově starší dorostenky, podařilo se děvčatům trochu překvapivě ale zaslouženě i v dorostenecké lize starších dorostenek postoupit do finálové skupiny o 1. až 4. místo. Sokolovské družstvo sehrálo i v této soutěži 28 zápasů, 14 vyhrálo a 14 prohrálo, a obsadilo celkové 4. místo ve skupině „A“. Několik utkání prohrály sokolovské dorostenky díky menším zkušenostem rozdílem 5 až 10 bodů.
Do bojů v dorostenecké lize starších dorostenek zasáhlo celkem 19 hráček. Nejlepší střelkyní byla Alena Hanušová (447 bodů), před Michaelu Štrudlovou (163 b) a Petrou Ctiborovou (161 b). Nejlépe doskakující hráčkou byla opět Alena Hanušová (271 doskočených míčů), Nikola Bartušková (123) a Daniela Fritschová (109). Nejlepšími střelkyněmi za tři body byly Petra Fazekašová (24), Romana Bartáková (14) a Petra Ctiborová (13).
Letní příprava týmů
Družstvo starších žákyň čeká ke konci srpna týdenní soustředění v Sokolově. Dorostenky mají za sebou poměrně náročné týdenní soustředění v Albrechticích v Jizerských horách, které bylo zaměřeno na fyzickou kondici. Od 13. do 17. srpna trénují dvoufázově v Sokolově, pak je čeká týdenní soustředění v Tachově. Na začátku září se zúčastní mezinárodního turnaje v Brně a v polovině září turnaje v Praze. Na konci září je už čekají první soupeři v extralize mladších dorostenek.
V nové sezóně se zapojí do mistrovských soutěží celkem tři družstva BCM Sokolov, starší žákyně se pokusí vybojovat účast v žákovské lize, dorostenky budou hrát extraligu mladších dorostenek, kde by se měly pohybovat ve středu tabulky, zároveň budou hrát ještě ligu starších dorostenek, a družstvo žen, které je přihlášeno do oblastního přeboru. Domácí utkání budou družstva hrát v domácím prostředí tělocvičny Gymnázia Sokolov. Vedení Gymnázia Sokolov patří poděkování za poskytnutí výborných podmínek k přípravě všech družstev BCM Sokolov. Poděkování patří také sponzorům, kteří přispěly na činnost družstev, městu Sokolov a Krajskému úřadu Karlovy Vary.
Největší poděkování patří ale hráčkám za jejich výkony v uplynulé sezóně a trenérům družstev, Mgr. Lence Skopalové a Janu Křížovi. Více informací, včetně rozpisu utkání a jejich výsledků je možno najít na internetových stránkách: www.bcmsokolov.cz