Poslední víkend v měsíci březnu proběhlo první kolo letošního ročníku „mezinárodní ligy kumite mládeže v kyokushin karate", a to v nádherné, nově zrekonstruované sportovní hale v Mariánských Lázních.

Sokolovští závodníci přijeli v poměrně silné sestavě a hojném počtu, ale především jako vždy dobře připraveni a naladěni.

V tomto roce začala soutěž probíhat podle nových pravidel, převzatých až na maličkosti z pravidel WKO Japan, která jsou poměrně tvrdá, a bylo znát, že některé děti si musí na změny teprve zvyknout, rovněž tak i rozhodčí.

Borci z oddílu Kamikaze Sokolov již na trénincích měli téměř roční přípravu na nová pravidla, a tak to pro ně na závodech nebylo až takové překvapení a tato výhoda se pak samozřejmě projevila i na zisku medailí v tomto prvním kole mezinárodní ligy kumite.

Celkem si sokolovští bojovníci odvezli téměř polovinu medailí a jednu zvláštní cenu.

V kategorii mladších žáků se ve finále utkali dva závodníci Kamikaze, a to favorit této skupiny Adam Sejkora a Matěj Winter, který je začátečníkem, ale talentovaným. Adam však svoji roli favorita potvrdil a s přehledem zvítězil a získal zlato a jeho oddílový kolega Matěj pak stříbro.

V kategorii mladších žákyň se pak poměrně nekompromisně konfrontovala v boji o medaile děvčata z oddílu Kamikaze Sokolov a rozdělila si první tři místa v tomto pořadí, zlato získala ve vyrovnaném finále po pěkně provedené technice kopu na hlavu Karolína Ryšková, stříbro pak vybojovala Natália Kirchnerová. Bronzovou medaili si z této soutěže odvezla Štěpánka Hrabáková, a tak všechny medaile z této kategorie putovaly do Sokolova.

V kategorii starších žáků ve váze do 45 kg vybojoval stříbrnou medaili pro Sokolov Tadeáš Regeti.

V další kategorii starších žáků nad 45 kg se ve finále utkali opět dva sokolovští zástupci, a to Vojta Kurák a Mario Suchý. Mario Suchý se přes opakovaná varování rozhodčími dopouštěl faulů a byl v tomto zápase diskvalifikován. Zlatou medaili si tedy pověsil na krk Vojta Kurák, který i přes svůj výškový handicap předváděl na cestě až do finále výborné výkony a první místo si zasloužil. Mariovi Suchému tedy připadlo stříbro.

S napětím a zvědavostí jsou vždy očekávané ze strany sokolovských fanoušků a závodníků dvě kategorie, a to ta, ve které startuje Jiří Žofčin jr. a Dan Vydra. U těchto dvou závodníků je vidět vždy pěkný a technicky vyspělý boj, který převážně oba zakončují před časovým limitem. Jinak tomu nebylo ani v tomto kole ligy.

V kategorii mladších dorostenců do 50 kg se objevuje Jiřímu Žofčinovi jr. nová konkurence, a to ve vlastním oddíle Kamikaze Sokolov, a sice Radek Ryška a Pavel Plesník. Tito tři závodníci trénují pod vedením trenéra Mgr. Jiřího Žofčina již více než pět let, jsou ve stejné kategorii a mají stejnou přípravu, ale na tatami (zápasišti) musí bojovat každý sám za sebe.

V opravdu krásných zápasech této kategorie obsadili Sokolováci opět první tři místa a vybojovali tak další tři cenné kovy. Bronz si odváží technicky vyspělý Pavel Plesník, stříbro Radek Ryška a zlato Jiří Žofčin jr., který nenechal nikoho ze svých příznivců na pochybách o své formě, až do finále vyhrával své zápasy před časovým limitem a na závěr byl vyhlášen i nejlepším technikem celé soutěže a získal tak pro Kamikaze Sokolov tuto speciální cenu.

V mladších dorostenkách se v sokolovském oddíle pomalu, ale jistě objevuje další nový talent, a to Markéta Martínková, která je výborně připravena především fyzicky, což potvrdila i v Mariánských Lázních, kde vybojovala zcela jednoznačně zlatou medaili.

No a další z již zmiňovaných závodníků z Kamikaze Sokolov Dan Vydra, který měl také potvrdit roli favorita v kategorii juniorů do 65 kg, se podle předpokladů dostal po výborném výkonu do finále, kde se střetl s vynikajícím závodníkem z Naramy Plzeň Radkem Štádlerem, kterého nakonec Dan porazil a získal první místo a další zlatou medaili. V této kategorii vybojoval pro Sokolov ještě bronz nadějný závodník Adam Klement, který vyřadil svého oddílového kolegu Martina Hajdů, na kterého zůstala jen ta pomyslná bramborová placka za čtvrté místo.

V poslední kategorii junioři nad 70 kg získal pro sokolovské barvy stříbro Ladislav Taušner.

Celé závody měly velmi rychlý spád, a to především proto, že závodníci byli velmi dobře připraveni a hodně zápasů končilo před časovým limitem, což je důsledek změny pravidel, která se čím dál více přibližují reálnému boji a krizovým situacím v životě. Příprava na tento druh zápasů je sice pro mládež náročnější, ale pro nečekané situace v životě naprosto nenahraditelná.

Oddíl Kamikaze Sokolov děkuje městu Sokolov a krajskému úřadu Karlovy Vary za jejich podporu a doufá, že naše výsledky jim a všem našim příznivcům udělají radost. Tato mládež je naše budoucnost a její chování a přístup k tréninkům je příkladný a chvályhodný.

Velký podíl na této přípravě nesou také rodiče dětí a školy, i jim patří velké poděkování.

Oddíl Kyokushin karate - Kamikaze Sokolov