Boxeři sokolovského Baníku o uplynulém víkendu startovali na turnaji ligové soutěže v německém Oelsnitzu. Domů mladíci přivezli čtyři kovy, jednu zlatou a tři stříbra.
„Domácí nás pozvali na turnaj, který by se dal přirovnat k naší ligové soutěži. Systém spočíval v tom, že ve váhové kategorii startovali čtyři borci, kteří byli rozděleni do dvou skupin, slabší a silnější,“ popsal trenér Jan Malý charakter turnaje. Všichni jeho svěřenci byli přiřazeni do silnějších skupin, ve kterých ale mladíci narazili na vyšší a těžší protivníky. „Moc by mě zajímalo, jak to organizátoři rozdělovali. Proti daleko vyšším a také těžším soupeřům se klukům boxovalo těžko. I tak ale naši kluci svedli vyrovnané zápasy,“ uvedl trenér.
Ve váze do 42 kilogramů startoval Lukáš Havlena, a jak u něj v poslední době bývá zvykem, připsal si na své konto další vítězství. „Zápas zvládl a vyhrál na body. Domů si tak přivezl zlatou medaili,“ radoval se sokolovský trenér.
O něco horší podmínky už měli zbylí tři rohovníci Baníku. Karel Hejda ve váhové kategorii do 54 kilogramů v ringu svedl boj se soupeřem, který byl o hlavu větší. „Také se mi zdálo, že byl těžší. Ale Karel dřel, snažil se. Nakonec rozhodlo to, že měl Němec delší ruce a vyhrál na body,“ popsal Malý souboj prvního zástupce z klanu Hejdů.
Také jeho bratr Václav Hejda to v kategorii do 57 kilogramů neměl zrovna snadné. „Svedl vyrovnaný boj, po kterém jsem si myslel, že by mohl skončit nerozhodně. Rozhodčí nakonec výhru na body přidělil domácímu borci,“ pokrčil rameny trenér Malý.
Další stříbrnou medaili pro Baník vybojoval Josef Bečvář ve váze do 69 kilogramů. A ten narazil na vskutku exotického soupeře. „Jeho soupeřem byl Kubánec, který vypadal docela nebezpečně. Josef ale jeho nástup ustál a bojoval. Chvílemi měl i trochu navrch, ale o hlavu a půl větší soupeř nakonec zvítězil na body,“ popsal duel Jan Malý.
Celkově byl s vystoupením svých svěřenců spokojený. „Kluci bojovali proti silným soupeřům, Němci jsou agresivnější a tvrdší. Ale žádný z kluků nedal svou kůži zadarmo, všichni bojovali a ty medaile si zasloužili,“ myslí si trenér sokolovských rohovníků.
Program boxerů Baníku je následující. Příští sobotu v Pardubicích pokračuje liga. „Uvidíme ještě, jestli na toto kolo pojedeme,“ narážel trenér Malý na omezený rozpočet oddílu. Poslední květnový den se ale liga stěhuje do Prahy, kam baníkovci jistě zamíří. Začátkem června pak Sokolováci přijali pozvání na ligové kolo německé soutěže do Plauenu, 14. června pak Václava Hejdu čeká mezinárodní turnaj v Malackách. „Tam jede Václav jako reprezentant, s ním i já a pan Král jako reprezentační trenéři,“ osvětlil Malý. A 21. června čeká borce Baníku dvoudenní mezinárodní turnaj v německém Saalfeldu.